Power Plate získal certifikát zdravotnického zařízení

Společnost Power Plate International, přední výrobce cvičebních zařízení fungujících na principu Acceleration Training, získala pro svůj stroj Power Plate certifikát udělený Ústavem pro kontrolu léčiv Spojeného království a stala se tak oficiálním výrobcem zdravotnického zařízení. Stroje Power Plate jsou tímto klasifikovány jako zdravotnické prostředky třídy IIb s platností pro celou Evropskou unii.

Jedná se o jediného výrobce cvičebních strojů pro vibrační trénink, který dosáhl takového statusu v souladu s ISO 13485 - mezinárodně uznávanou normou jakosti, jakou musí dle zákona splňovat subjekty vyrábějící zdravotnické zařízení. Stroje Power Plate též úspěšně prošly klinickou zkouškou technických požadavků Evropské unie, kterou musí absolvovat každý zdravotnický prostředek a jejímž výsledkem je označení produktu značkou CE. Klasifikace Power Plate jako zdravotnického nástroje tak otevírá možnost lékařům a nemocnicím využívat tyto stroje jako další možnosti léčby širokého spektra zdravotních problémů.

Vibrační trénink se v průběhu posledních let stává čím dál tím populárnějším nejen v prostředí vrcholového sportu, fitness a wellness, kde jej klienti vyhledávají jako alternativu nebo doplněk k jiným aktivitám, ale také v lékařském prostředí. V posilovnách lidé stále více využívají zařízení Power Plate pro jeho nesporné přínosy - velmi dobré výsledky a relativně nízkou časovou náročnost (ideální doba tréninku na Power Plate je 20-30 minut). V lékařském prostředí se vibrační trénink zase stává čím dál oblíbenějším pro jeho prokázané pozitivní účinky při rekonvalescenci a rehabilitaci pacientů.

Díky tomu, že Power Plate získal výše zmíněný certifikát platný v EU, je možné se s tímto zdravotnickým zařízením setkat již i na klinikách v České republice. V zahraničí již patří do standardní výbavy většiny rehabilitačních zařízení.

U nás stroj v současné době využívá například klinika Petra Havlíčka Centrum Vittore, Centrum léčebné rehabilitace v Brně nebo Kopretina - ústav pro mentálně postižené pacienty v Kopřivnici. Pozitivní zkušenosti získal z testování Power Plate i kondiční trenér, sportovní diagnostik a metodik Ivan Svědík, který se věnuje extraligovým hokejistům HC Eaton Pardubice.

Podle řady lékařských studií lze vibrační trénink velmi efektivně využít při rekonvalescenci a rehabilitaci pacientů. Je také dobrým nástrojem pro zlepšení kvality života seniorů, kteří trpí bolestmi a sníženou pohyblivostí, koordinací a flexibilitou. Zcela prokazatelně má pozitivní efekt u pacientů, kteří jsou déle jak dva měsíce upoutáni na lůžko, jimž vibrační technologie pomáhá k rychlejší svalové hypertrofii a má pozitivní vliv na hustotu jejich kostní tkáně. Pozitivně také působí na pacienty trpící roztroušenou sklerózou, kde díky podvědomým reflexům dochází ke zvýšené inervaci nervosvalových vláken. Výsledkem je lepší svalová činnost a flexibilita.

Po rekonstrukci koleních vazů má vibrační trénink i podpořený nestabilní plochou prokazatelně pozitivní vliv na opětovné získání stability. Výborné jsou také výsledky v případech ochablosti pánevního dna, neboť vibrační trénink tyto svaly stimuluje a posiluje lépe než normální cvičení. Mezi další oblasti, kde lze využít cvičení na vibrační plošině typu Power Plate, patří:

  • Prevence úrazů vzniklých při zhoršení kordinace a stability u seniorů

  • Zvýšení svalové hypertrofie u lidí, kteří nemohou provádět resistenční trénink

  • Tlumení chronické bolesti

  • Redukce hmotnosti u obézních bez zatěžování pohybového aparátu externí zátěží

  • Zvýšení hustoty kostní tkáně a prevence proti osteoporóze a artróze

  • Zlepšení krevního oběhu a podpora kardiovaskulárního systému

  • Zvýšení flexibility a rozsahu pohybu

Power Plate získal certifikát zdravotnického zařízeníPower Plate získal certifikát zdravotnického zařízeníPower Plate získal certifikát zdravotnického zařízeníPower Plate získal certifikát zdravotnického zařízení

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka