Zážitkové saunování

Netradiční, nevšední, zážitkové saunování je aktuálním trendem v saunových světech a wellness resortech. Pavel Hofrichter přednesl téma Zážitkové saunování také na odborné konferenci České asociace wellness, která proběhla v Golf resortu Kunětická Hora. Zdejší nově otevřený saunový svět Cedrus Spa přivítal všechny zájemce o saunové ceremoniály a zážitkové saunování. Účastníci zažili skutečně skvělé provedení saunových ceremoniálů. My zde přinášíme materiál, který byl vydán k přednášce.

Více informací získáte na webu www.ZazitkoveSaunovani.cz

Sauna je pro mnoho lidí běžnou součástí života.  Samozřejmě se nemůžeme srovnávat se saunovou kolébkou Finskem, nebo se saunovou velmocí Německem. I u nás se však budují saunové světy, tedy místa, kde najdeme více prohříváren různého typu. V menších městech se revitalizují městské sauny. Roste počet wellness hotelů, kde sauna je jedním ze základních služeb v mokré části. Rozdíly jsou mezi jednotlivými provozovateli, úrovní poskytovaných služeb, designu nebo vybavení sauny. Nicméně i k nám postupně přichází neobyčejné, nevšední, netradiční, zkrátka zážitkové saunování.

V německy hovořících zemích je zážitkové saunování běžnou součástí i menších saunových center, provozuje se i v saunových částech bazénů a sportovních komplexů. Své nezastupitelné místo má ve wellness resortech, saunových světech. Zde jsem se tedy i s prvními zážitky setkal. Opravdu to bylo velmi zajímavé setkání a bylo mi velmi líto, že v ČR se zážitkové saunování nenabízí.  Po otevření Aquapalace Praha v květnu 2008 jsem se tedy stal pravidelným návštěvníkem Aquapalace, právě i z důvodu příchodu saunových ceremoniálů do ČR. V roce 2009 jsem na konferenci ABAS měl přednášku o saunových ceremoniálech a zážitkovém saunování, která zaujala několik provozovatelů, a ceremoniály se začaly šířit po ČR. Dnes zážitkové saunování pravidelně nabízí více jak deset provozovatelů saun, hotelů či wellness center.

Co vlastně zážitkové, nevšední saunování je, co nabízí? Tak samozřejmě jsou to již zmíněné saunové ceremoniály. Ty probíhají tak, že v určitý, předem avizovaný čas přichází saunér do prostoru prohřívárny, prostor vyvětrá otevřenými dveřmi, dveře zavře a začíná ceremoniál. V německy hovořících zemích jde o Aufguss, tedy nálev. A právě polévání kamenů vodou s vonnou esencí je základem ceremoniálu. Esenci vybere saunér, nebo je vybrána návštěvníky sauny. Esence jsou různorodé a také různě působí. Některé jsou určené pro relaxaci jiné pro povzbuzení, některé jsou sladké, jiné citrusové, z jehličnanů, rostlin, koření nebo eukalyptové. Prostě výběr je to velký a zde začíná kouzlo ceremoniálu – vždy může jít o trochu jiný zážitek. Saunér tedy polévá kameny na saunových kamnech vodou s esencí, nebo také ledovou tříští, nebo vysype na kamna ledové kostky. Poté provede víření horkého vzduchu nad kamny do prostor prohřívárny. Pro to se používá ručník, vlajka, nebo jiné pomůcky jako je méně tradiční vějíř, vhodný třeba do menších saun. Následují parní nárazy ručníkem – prudký proud vzduchu z horní části prohřívárny na každého účastníka. Někdy může být ceremoniál hodně intenzivní, jindy je spíše relaxační. Saunér většinou nabídne tři kola – trojí polévání, trojí víření a trojí nárazy. Po skončení je doměněn potleskem. Pro poskytování ceremoniálů platí řada pravidel, nepsaných zákonů. Například ten, že na parní nárazy se používá čistý ručník, nikoliv ten, kterým se saunér během ceremoniálu otírá. Zdá se to jako samozřejmost, ale…  Při ceremoniálu teplota vzduchu v prohřívárně takřka nevzroste, co roste je vlhkost a proto se saunujícím osobám zdá větší horko.

Saunový ceremoniál může mít mnoho podob. Při pivním ceremoniálu se například podává na počátku saunování nealko pivo. Na mistrovství světa v saunových ceremoniálech, kde zajišťujeme českou a slovenskou účast jsme si všimli, že trendem pro moderní saunový ceremoniál je vlastně hlavně umění, je to velká show, téměř divadelní záležitost. Zde většina ceremoniálů byla připravena jako show, kde hraje roli kostým, nalíčení saunéra, barevné doplňky, světelné efekty, hudební doprovod sesynchronizovaný s pohyby saunéra.  Zajímavé je, že každý z finalistů měl úžasné pohyby ručníkem. Právě technika pro víření vzduchu a parní nárazy je důležitou součástí ceremoniálu a zde je i jedním ze základů hodnocení.

Saunový ceremoniál může být připraven také speciálně pro děti, nebo pro seniory. Může být zakončen nějakým překvapením, jako je podání čaje, džusu, ovoce. Může obsahovat i solný peeling, může být s medem, nebo s jílem, bahnem, jogurtem. Relaxační ceremoniál obohatí třeba tóny tibetské mísy. Prostě kreativita a snaha odlišit se a nabídnout zážitek saunujícím se návštěvníkům je to, co vede provozovatele dobrých saun.

Saunový ceremoniál slouží i jako dobrá osvěta pro správné saunování, je zde příležitost působit na návštěvníky a vysvětlovat principy správného saunování.

Zážitkové saunování nejsou jen ceremoniály ve finských saunách. Ceremoniál a zážitek se může zařadit do programu i v parní lázni nebo v hammamu. Pro parní lázeň je typické nejrůznější mazání na tělo.  Je zde možné udělat čokoládový peeling, poskytovat mističku s bílou rašelinou s medem, nejrůznější medové a solné procedury. Při potírání a peelingu je možné zařadit i rozvíření vzduchu na účastníky procedury. Některé procedury (zejména s dražšími ingrediencemi nebo individuální péče) jsou zpoplatněné.

Zvláštní kategorií pro zážitkové saunování jsou zejména v Německu oblíbené eventy, akce kdy probíhá např. saunová noc. V saunovém světě (který na rozdíl od většiny našich saun koresponduje s přírodou a má venkovní část) probíhá grilování, ochutnávka gastronomických specialit, umělecká a hudební vystoupení, poskytují se masáže nebo ukázky kosmetiky. V ČR organizuji Den saunování a Saunovou noc začátkem listopadu. Letos jsme vedle speciálních ceremoniálů zařadili relaxační multimediální program s promítáním obrazů Zdeňka Hajného a vesmírných objektů. Návštěvníci si mohli s Nobilis Tilia připravit osobní harmonizující parfém, který si odnesli domů. I to je zážitek v saunovém světě, na nějž návštěvníci budou dlouho vzpomínat.

Nejlepší saunování je s možností využití venkovních prostorů, tedy venkovních saun nebo alespoň zahrádky, terasy u sauny. Bohužel u nás i dnes rostou nové sauny a wellness centra, která architekt umístí do sklepa nebo do vnitřních prostor. K saunování patří možnost ochlazení na čerstvém vzduchu. V Německu a Rakousku prakticky nenajdete wellness resort, který by neměl venkovní část. A s venkovní částí se dá dobře pracovat i v zážitkovém saunování.  Zajímavé jsou sudové sauny, které využívají kouzlo ohně v kannech na dřevo s kombinací venkovního umístění a v zimě třeba ochlazení ve sněhu. Novinkou je pak posezení s grilováním, tzv. sauna gril. Mezi oblíbené zážitky v saunování patří umístění sauny na břehu jezera, nebo přímo na lodi, nebo voru. Pak už jde o zcela jiný, nevšední zážitek ze saunování. Tyto možnosti ale vyzkoušíte spíše ve Finsku než u nás...

Zážitkové saunování je i přivedení specialit z jiných zemí. U nás se jistě časem dobře usadí procedury z Ruská banji, tedy sauna s metličkováním, polévání vodou, velkou vlhkostí. Ruská banja má dlouholetou tradici v ruských zemích. Metličky jsou speciálně připravené, natrhané v určitých měsících, usušené a znovu namočené. Mohou být z listnatých i jehličnatých stromů a nabízejí nenahraditelné přírodní aroma, esence, které od pradávna sloužily i k léčení neduhů, nemocí a zranění návštěvníků sauny. Ruská banja byla vedle společenského setkání také koupelnou i lékárnou.

Zvláštní kapitolou je pak využití horké lázně, velkých dřevěných sudů s teplou vodou, tzv. wellness kádí. V německém Eibenstocku mají takových kádí několik a skupina přátel se prohřívá v horké vodě, obsluha v dobových kostýmech přináší tu klobásky, tu kuřátko, tu pivko a panuje skvělá atmosféra.

Z Finska pak pochází tradiční kouřová sauna a její prožití má pro nás, středoevropany velké kouzlo. A tak bychom mohli pokračovat dalšími a dalšími zeměmi a tradicemi.

Akce:
Únor 2013 – Velká cena ČR – mistrovství v saunových ceremoniálech s mezinárodní účastí a soutěží.

Saunové areály a sauny poskytující netradiční a zážitkové saunování:

 • Aquapalace Praha
 • Cedrus Spa - resort Kunětická hora
 • Wellness Horal Velké Karlovice
 • Sauna Club Kylpyla Vodní svět Kolín
 • Sportplex – Aquapark Olešná u Frýdku Místku
 • Wellness Hotel Frymburk
 • Aquapark Olomouc
 • Resort Darovanský Dvůr
 • Saunový Ráj Holice
 • Asian Relax Klub Frýdek Místek
 • Sauna Kutná Hora
 • Relax Kolštejn
 • Centrum Babylon

Víte o dalších? Kontaktujte nás!

Pro provozovatele saun, kteří ještě zážitkové saunování nenabízejí, je důležité znát benefity zážitkového saunování:

 • Zvyšuje se návštěvnost saunového světa
 • Zvyšuje se frekvence návštěv jednotlivých návštěvníků – pravidelnost saunování
 • Zlepšuje se možnost komunikace se zákazníkem, zpětná vazba, osvěta správného saunování
 • Zvyšuje se délka návštěvy saunového světa (vliv na vstupné, vliv na celkovou útratu – doplňkové služby)
 • Možnost zpoplatněných procedur a další ekonomický efekt
 • Možnost jednorázovými akcemi typu Saunová noc zvýšit návštěvnost a upozornit na nabídku provozovatele v regionálních médiích
Využijte možnost konzultace, školení, workshopu přímo ve vašem zařízení.
Ilustrační fotografie z mistrovství světa v saunových ceremoniálech - WM SAUNA

Pavel Hofrichter, hofrichter@rain.cz , 603840883

Zážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunováníZážitkové saunování

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka