Unikátní přírodní balneopark v Jeseníku

V Jeseníku můžete navštívit nový balneopark, který přináší jedinečnou nabídku vodních procedur v kombinaci s pohybem na čerstvém vzduchu v klimatických lázních. Svou důležitou roli hrají i sluneční paprsky. Balneopark se otevíral loni na konci prázdnin a tak až nyní je plně připraven pro návštěvníky. Všechny procedury jsou v provozu, tráva je svěží. Naše redakční návštěva vám přináší tip na skvělý výlet.

Návštěvníci a pacienti lázní v Jeseníku mohou nyní objevit sílu procedur Vincenze Priessnitze, který jako slavný vodoléčitel své terapie postavil na kombinaci studené vody a čerstvého vzduchu.

Upravené louky nabízí místa pro slunění, posezení nebo vodní procedury. Vodní zahradou protéká potok s ledovou vodou, mezi kameny jsou pak umístěny jednotlivá zastavení k hydroterapii a relaxaci, při nichž se právě využívá přírodních vod a čerstvého vzduchu. V balneo parku najdete Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin, Priessnitzovu koupel nohou s akupresurou, Priessnitzovu lavičku, střiky, sprchu či terasy pro odpočinek i prostor pro cvičení.

"Léčebný účinek nemá chlad jako takový, ale teplo, které je studenou vodou následně vyvoláno“ Vincenz Priessnitz

Společnost V. Priessnitze v srpnu 2010 v areálu Priessnitzových léčebných lázní, a.s., Jeseník slavnostně otevřela unikátní Balneopark. Svým pojetím navazuje na tradiční vodoléčebnou metodu Vincenze Priessnitze. Studenou vodou, sluncem, pohybem a úpravou životosprávy vracíme lidem zdraví i dnes. Odpočinout si a nabrat nové síly zde mohou nejen klienti Priessnitzových léčebných lázní, ale i široká veřejnost.

V balenoparku naleznete tyto terapie:

Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin

Bazének s výškou hladiny 60 cm pro koupel dolních končetin a dvě žulové vany pro koupel horních končetin. V bazénku pro dolní končetiny se aplikuje chůze čapím pochodem. Při lázni horních končetin se ponoří paže do žulových van.

Priessnitzova koupel nohou s akupresurou

Bazének s výškou hladiny 20 cm, jehož dno je vyskládáno z oblázků různých frakcí. Při chůzi po oblázcích dochází k masáži plosek nohou.

Priessnitzova lavička

Jedná se o přírodní vanu uprostřed protékajícího potoka s dřevěnými lavičkami. Nohy ponoříte do vody a komíháním dochází k ochalzování dolních končetin ve volné vodě.

Priessnitzovy střiky

Jedná se celkem o 4 trysky vždy dvě naproti sobě ve výšce 75 cm (pro oblast hýždí a dolních končetin) a ve výšce 120 cm (pro ramena, záda a horní končetiny). Zde můžete procházet mezi kamennými stěnami a nechat se ochlazovat střiky dle výběru.

Priessnitzova sprcha

Přírodní sprcha se studenou pramenitou vodou. Za dřevěnou zástěnou odložíte oděv a pod ledovou sprchou můžete ochladit horní i dolní končetiny, nebo celé tělo.

Dále jsou v Balneoparku vybudovány objekty, které nejsou určeny k hydroterapii jako je přírodní vodopád, vodní plocha, terasy pro slunění, odpočinek i cvičení. Celý areál má pak krásnou přírodní atmosféru a doslova vybízí k relaxaci.

Historie vodoléčby na Gräfenberku

Vincenz Priessnitz byl první, kdo vyvedl nemocného ze zatuchlých místností na vzduch a slunce. Studenou vodou, pohybem a úpravou životosprávy mu vrátil zdraví a dal novou radost ze života.

V roce 1819 začal Vincenz Priessnitz léčit své první pacienty. Počáteční léčba spočívala v přikládání studených obkladů a zábalů nebo v polévání postižených míst. Léčil tak zhmožděniny, podvrtnutí a povrchní poranění. Tyto metody byly známy už od pradávna, ale Vincenz Priessnitz k nim připojil své vlastní postupy. Jedním z nich byla „potná kúra“. V. Priessnitz ji používal zejména při léčení chronických nemocí. Pacienta nechal nejprve v klidu v posteli zpotit a poté ho na krátkou dobu ponořil do necek se studenou vodou. Později vedle jednoduchých potních kúr přidával častěji se opakující aplikace studené vody. Jednalo se většinou o celkové lázně spojené s třením pokožky, ale také o pololázně, brouzdání ve vodě, sedací koupele, lázně končetin, lázně očí, celkové a částečné studené sprchy, pití studených vod z pramenů, někdy i střevní nálevy studenou vodou.

Pololázeň se prováděla jak v sedě, tak ve stoje. Později se prováděly pololázně jednofázové a dvoufázové vsedě a jejich historická podoba se pro vynikající léčebné efekty dodržuje dodnes.

Na gräfenberském kopci byly rozmístěny sprchy pod „bystřinným vodopádem“, ke kterým pacienti museli dojít rychlou chůzí, aby došlo k celkovému prohřátí. Jakmile se dech a srdce uklidnily, pacient se rychle svlékl a vstoupil pod sprchu (dalo by se spíše hovořit o malém vodopádu, kdy voda dopadala z výšky 1,5 – 3,5 metru). Čerstvá pramenitá voda byla při léčebné kúře v hojné míře používána i vnitřně. K jídlům bylo denně vypito nejméně 12 sklenic vody (cca 2,4 l) a strava byla velmi prostá.

V. Priessnitz si uvědomoval, že existuje vztah pokožky k vnitřním orgánům a celému tělu a při své diagnostice a léčení vycházel především z povahy a způsobu reakce kůže na chladový test, který aplikoval u všech svých pacientů. Léčení trvalo v průměru několik týdnů, někdy mnoho měsíců, dokonce i několik let.

Vincenz Priessnitz zakazoval hovořit o nemocech mezi pacienty, poskytoval individuálně pohovory, kladl důraz na společenská setkávání a účast na hudebních či jiných akcích, které tvořily součást léčebného pobytu. Byl první, kdo sjednotil pohybovou léčbu (individuální a skupinovou) s vodoléčbou, dietou, léčbou prací, muzikoterapií a psychoterapií.

Priessnitzovy objevy účinků čistých přírodních sil na člověka a jeho zdraví jsou jeho nadčasovým poselstvím pro nynější svět zmítaný hektickým chvatem a nervozitou a přitom toužící nalézt klid a vnitřní vyrovnanost.

Hydroterapie chladnou vodou

Hydroterapii chladnou vodou dle tradic Vincenze Priessnitze lze dělit na:

- vnější aplikace chladových stimulů: celotělové, částečné a lokální koupele, střiky, sprchy, polevy a zábaly krku, šíje, končetin a trupu

- vnitřní aplikace chladových podnětů: pitná kúra, inhalace chladného aerosolu lokálního klimatu s vědecky prokázaným mimořádně vysokým počtem lehkých atmosférických iontů, silic, stopových biogenních minerálních prvků a dalších léčivých složek.

Chladná voda, nebo střídání chladu a tepla, ovlivňuje autonomní nervový systém. Tím se stimulují samoléčebné mechanismy lidského těla a výrazně se zvyšuje celková odolnost organizmu proti infekcím, fyzikálním a psychickým stresům. Střídání podnětů povzbuzuje zvláště krevní oběh, dýchání a funkce vnitřních orgánů. Pravidelným opakováním procedur dochází k dlouhodobému až trvalému zlepšení zdraví.

 

Indikace

• Posílení imunitního systému

• Snížení až vymizení alergických projevů

• Podpora cévního systému (funkce tepen, žilního systému, lymfatických cév)

• Snížení vysokého krevního tlaku a zklidnění rychlé tepové frekvence

• Zlepšení oběhových funkcí u osob s nízkým krevním tlakem, vyrovnání vegetativní nerovnováhy

• Úprava poruch funkce štítné žlázy (snížení u hyperfunkce, zvýšení u hypofunkce)

• Úprava metabolických poruch

• Léčba bolesti hlavy

• Podpora léčby nervozity, deprese, únavy, nespavosti

• Stimulace samoléčebných procesů a protiprogresivní vliv u chronických onemocnění pohybové soustavy

Projekt je spolufinancován Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007-2013.

Fotografie: redakce

 

Informace o projektu na www.priessnitz.cz

Unikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v JeseníkuUnikátní přírodní balneopark v Jeseníku

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka