Termální lázně Veľký Meder na Slovensku

Termální lázně Velký Medér jsou stále více navštěvované lázně na jihu Slovenska, pouhých cca 70 km východně od Bratislavy po silnici z hlavního města Slovenska do Komárna. Mnoho let jsme jezdili relaxovat do termálních lázní v Maďarsku, do Zalakarose, Sarváru, Harkány, Miskolc-Tapolcy, Hévizu, Budapešti, Szentgotthárdu, Bükku. Tam jsme miřili obvykle v červnu nebo v září, kdy je již pěkné, letní počasí, nejsou však úmorná vedra, v září navíc začíná vinobraní.

I v zimním období je příjemné si trochu prohřát tělo a proto jsme využili doporučení našich bratislavských známých a asi tak před čtyřmi roky poprvé navštívili v lednu termální lázně Veľký Meder a stali se jeho stálými klienty. Obvykle jsme se ubytovávali v penzionu Villa Solar s appartementovými pokoji, vybavenými malou kuchyňkou. Velkou výhodou tohoto penzionu je jeho vzdálenost od vchodu do lázní - cca 100 metrů, což se ocení zejména v chladném počasí. Letos jsme využili velmi výhodné slevové nabídky hotelu Orchidea, který se nachází k termálům ještě blíže - cca 70 metrů a navíc je sám vybaven dosti rozsáhlým wellness-centrem. Zde máte k dispozici za přijatelné ceny 10 metrů dlouhý bazén s protiproudem, finskou saunu s ledopádem, zážitkové sprchy, perličkovou koupel, parní aromasaunu, solnou kabinku, turecký hammamm, řadu různých typů masáží, relaxační centrum AlphaSphere, kosmetické studio a studio zdraví a krásy. Hotel Orchidea poskytuje svým klientům naprosté pohodlí a dokonalé služby, jak ubytovací, tak stravovací. Je oficiálně označen 3*, já osobně bych mu ještě tak půl hvězdičky přidal. Pokoje jsou velmi prostorné, vybavené TV, koupelnou/WC, trezorem, pohodlným nábytkem. A hotelová kuchyň nabízí velmi pestrou nabídku místních i internacionálních pokrmů, jak výběrem z jídelního lístku, tak při výběru z nabízeného menu. I vinotéka je plně postačující svým sortimentem bílých a červených vín z vinic na jihu Slovenska, o kvalitách Zlatého bažanta netřeba hovořit.

A nyní k termálnímu komplexu Thermal Corvinius, který byl na podzim minulého roku z části zrekonstruován a rozšířen. Vyrostla zde nová vstupní hala s pokladnami, kontrolními vstupy, velkou restaurací, herním prostorem pro děti. Značně byly rozšířeny kapacity šaten a sprch, údajně je současná kapacita areálu cca 1500 osob v zimě a až 5000 osob v létě. Uvnitř areálu, ve vnitřních relaxačních a bazénových prostorách je k dispozici samoobslužná restaurace a dvě kavárny, v kterých je možno si vedle vedle nápojů a dortů zakoupit i omezený sortiment jídel. V letním období je ve venkovní části areálu otevřena řada dalších venkovních restaurací a kaváren.

V zimním období je k dispozici nový "rodinný bazén" s teplotou vody 32°C a řadou atrakcí pro děti, krytý plavecký bazén s teplotou vody 30°C s malým dětským bazénem a perličkovou koupelí s vodou 32°C a polokrytý sedací bazén s teplotou vody 37°C - tento bazén je z cca 20% své plochy ukryt pod střechou ve vytápěném prostoru a z 80% je v otevřeném prostoru, průchod je zajištěn zacloněným "průplavem". Je velice příjemné sedět v teplé termální vodě s řadou léčivých účinků a nechat na sebe svítit sluníčko nebo padat sníh. V krytém plaveckém bazénu rovněž začínají a končí dva celoročně provozované tobogány o délce cca 67 metrů.

V letním období je navíc k dispozici rekreační bazén s teplotou vody 34°C, "italský" bazén s vodou 28°C , skluzavkou a venkovním tobogánem, plavecký bazén s vodou 25°C a venkovní dětský bazén s vodou 30°C. V letním období je otevřena i řada dalších rekreačních možností - ostrov drobečků pro nejmenší návštěvníky, "želví" hrad pro děti, hřiště pro plážový fotbal a plážový volejbal, hrad "orla mořského" pro odvážnější děti a lanová a lezecká dráha "tarzania" o délce 78, 450 a 568 metrů.

Celoročně jsou otevřeny i doplňkové služby - "a tenderi fürdö" (malá buňka se dvěma židlemi, do které je 10 minut vháněna jemná mlha vytvořená ze slané vody), sauna (finská, bylinková, parní a infra), solárium, solná jeskyně, maséři, magnetoterapie, kosmetika, pedikura. A ještě překlad onoho maďarského výrazu na začátku tohoto odstavce = mořská koupel, po jejímž absolvování se nedoporučuje cca 1 hodiny koupat, i když z našeho hlediska větší význam než na pleť má tato procedura na průdušky.

Před termálním areálem je velké placené parkoviště, i u většiny penzionů a hotelů mohou jejich ubytovaní hosté bez problémů parkovat.

A ještě technické informace - otevírací doba PO - NE vždy 9:00 - 21:00, celodenní vstupné max. 8 EUR/os. (platí řada slev, např. pro důchodce, děti, rodiny, ve něstě ubytované osoby), vedlejší služby za poplatek navíc.

Závěrem naše doporučení: pokud nejste vázáni okolnostmi na období školních prázdnin, pak doporučujeme navštívit termální lázně Veľký Meder mimo červenec a srpen, kdy je zde opravdu hodně plno a kombinace pobytu např. v horkém bazénu a pálícího slunce je dosti vysilující. Ideální je navštívit Velký Medér v zimním období - my jsme tam letos byli na přelomu února a března a dle našeho odhadu se počet návštěvníků pohyboval mezi 100 až 300 osobami, záleželo zejména na tom, kolik zájezdových autobusů zaparkovalo před budovou. Zvýšený počet návštěvníků je samozřejmě i v sobotu a v neděli, a to i v zimním období.

 

Fotodokumentaci z našeho letošního pobytu, ale i z let předcházejících naleznete v naší Fotogalerii - Veľký Meder.


ing. Hájek, Natur Travel, www.naturtravel.cz

Vchod do termálních lázníOrientační mapa termálních lázníTermální lázně Veľký MederDětský hradTermální lázně Veľký MederTermální lázně Veľký MederTermální lázně Veľký MederTermální lázně Velký MederHotel Orchidea

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka