Team Novo Nordisk poprvé na prestižní Czech Cycling Tour 2016

11. - 14. srpna 2016

Profesionální cyklistický tým Team Novo Nordisk, tvořený pouze jezdci s diabetem z celého světa, se v letošním roce poprvé zúčastní mezinárodního etapového závodu v cyklistice Czech Cycling Tour 2016 – o pohár hejtmana Olomouckého kraje. Osmý ročník tohoto prestižního závodu, který je současně jednou z nejsledovanějších sportovních událostí v České republice, se letos koná od 11. do 14. srpna. Závodu se zúčastní celkem osm členů týmu Team Novo Nordisk.

Závod bude odstartován 11. srpna týmovou časovkou na náměstí ve Frýdku Místku.

Team Novo Nordisk tvoří sportovci s diabetem z celého světa (cyklisté, triatlonisté a běžci) a v jeho čele působí právě první profesionální cyklistický tým Team Novo Nordisk, jehož členové se všichni léčí s diabetem 1. typu. Posláním týmu je inspirovat, vzdělávat a motivovat lidi, kteří jsou zasaženi tímto onemocněním. Hlavními sponzory týmu jsou dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk a italský výrobce jízdních kol určených pro silniční závody Colnago. „Cílem naší společnosti je nejen objevovat a vyvíjet inovativní biologické léky pro pacienty s diabetem, ale i přispívat k celkovému zlepšení kvality jejich života,“ řekla paní Daniela White, ředitelka české pobočky společnosti Novo Nordisk. „Team Novo Nordisk nám pomáhá ukázat lidem s diabetem, že i s tímto onemocněním lze žít plnohodnotný život.“ Již v roce 2005 odstartovala společnost Novo Nordisk program Changing Diabetes®, jehož cílem je zlepšit podmínky pro život nejen pacientům s diabetem, ale i těm, kterým rozvoj tohoto onemocnění hrozí.

Mnoho lidí se domnívá, že diagnózou diabetu jim končí možnost žít život podle jejich představ. Sportovci z týmu Team Novo Nordisk ale ukazují, že i tak je možné sportovat na vrcholové úrovni a plnit si své osobní sny. „Vždy jsem chtěl být profesionálním jezdcem. Jenom proto, že mám diabetes, neznamená, že se toho musím vzdát,“ řekl David Lozano, člen týmu. Všichni členové týmu kromě talentu disponují také nesmírnou vnitřní sílou, která jim pomáhá nedovolit, aby jim jejich zdravotní stav stál v cestě ke splnění snů – soutěžit na té nejvyšší úrovni. Celý tým by se rád zapsal do historie svojí účastí na Tour de France v roce 2021, kdy si připomeneme 100. výročí objevu inzulínu.

Team Novo Nordisk tvoří 17 profesionálních cyklistů s diabetem z 9 různých zemí. Tento mužský profesionální cyklistický tým závodí již čtvrtou sezonu v rámci Professional Continental Tour Mezinárodní cyklistické unie (UCI) a účastní se nejdůležitějších profesionálních závodů. V roce 2015 zajistil týmu úplně první vítězství novozélandský cyklista Scott Ambrose, který vyhrál 2. etapu závodu Le Tour de Filipinas. Zatím největšími úspěchy týmu v letošním roce jsou umístění jako nejlepší tým v rámci Tour de Estonia a druhé místo, které vybojoval Španěl Javier Megias na Tour de Korea. „Tento tým je pro mě výjimečný, protože jsme prvním profesionálním týmem složeným pouze z jezdců s diabetem,“ řekl Javier Megias, člen týmu a jeden ze závodníků, kteří se zúčastní Czech Cycling Tour 2016.

Profesionální cyklistika je všeobecně považována za jeden z fyzicky nejnáročnějších vytrvalostních sportů. Jezdci procházejí náročným tréninkem a absolvují vyčerpávající závody. Jak již bylo řečeno, všichni jezdci z profesionálního týmu Team Novo Nordisk se léči s diabetem. Přesto jsou ale schopni závodit na nejvyšší světové úrovni. Pracují nesmírně tvrdě, aby se jim podařilo udržet diabetes pod kontrolou, a spolupracují s týmovým lékařem na individuálním plánu, který funguje pro každého z nich. Kontrola hladiny cukru v krvi před, v průběhu a po závodech jim umožňuje lépe porozumět tomu, jak jejich tělo reaguje na fyzickou zátěž. Podle toho pak mohou přizpůsobovat svůj jídelníček a upravovat dávky inzulínu tak, aby jejich hladina cukru v krvi dosahovala optimálních hodnot. „Jezdci se zúčastní dlouhého vzdělávacího procesu v přípravném a výběrovém týmu týmu, kde se učí pochopit, jak reaguje jejich hladina cukru v krvi na různé podněty. V momentě, kdy se dostanou do profesionálního týmu, už jsou samostatní a velmi dobře znají svá těla. Nicméně stále si musí velmi pečlivě hlídat hladinu cukru a pracovat na tom, aby měli diabetes pod kontrolou,“ řekl Dr. Rafael Castol, týmový lékař.

Úspěchy týmu Team Novo Nordisk ukazují, že pokud lidé přistupují ke své léčbě zodpovědně, jsou dobře informováni, mají disciplínu a odhodlání a vyhledají pomoc odborníků, pak můžou sportovat a dokonce provozovat náročné vytrvalostní disciplíny i s diabetem. „Lidé s diabetem 1. typu jsou schopni veškerých aktivit jako ti, kteří diabetes nemají včetně pilotování letadla a vysokohorské turistiky, ale za určitých podmínek a za určitou cenu. Každá fyzická aktivita má specifická doporučení nutriční a inzulínové taktiky. Opakováním stejného sportu se člověk s diabetem naučí optimální postup, který vyhovuje jeho tělu i jeho diabetu,” říká Prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D., vedoucí lékař oddělení diabetologie a metabolismu na I. Interní klinice Fakultní nemocnice v Plzni. „Při práci s lidmi, kteří žijí s diabetem, je vždy důležité zaměřit se na jejich individuální sport. Časté měření glykémie je velmi důležité při úpravě příjmu sacharidů a při manipulaci s inzulínem. Není vhodné provozovat najednou několik sportů s odlišnou mírou spalování glukózy. Vhodné je sporty postupně přidávat a učit se reagovat na daný sport“, dodává profesor Zdeněk Rušavý, přední odborník v oblasti diabetologie v České republice a spoluautor publikace Diabetes a sport.

Fotografie poskytla Hana Valentová, Cook Communications – děkujeme.

Další informace o týmu Team Novo Nordisk a jeho aktivitách naleznete na internetových stránkách:

Team Novo Nordisk poprvé na prestižní Czech Cycling Tour 2016Team Novo Nordisk poprvé na prestižní Czech Cycling Tour 2016Team Novo Nordisk poprvé na prestižní Czech Cycling Tour 2016Team Novo Nordisk poprvé na prestižní Czech Cycling Tour 2016Team Novo Nordisk poprvé na prestižní Czech Cycling Tour 2016

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka