Netradičně na Zakynthos - FKK Hotel Panorama

Pro turisty-naturisty jsme připravili na polovinu září „specialitu roku 2011“ – autobusový zájezd na řecký ostrov Zakynthos. Na tento ostrov se obvykle létá, ale my jsme chtěli i něco vidět, nejen se povalovat na plážích. Proto ten autobus – cestou tam se zastavíme v Benátkách, pak prožijeme den plavby na moderním trajektu, přistaneme v Patrasu na Peloponésu, pojedeme se podívat do starořeckých Delf, přičemž dvakrát přejedeme nový, 2,5 km dlouhý most přes Korintský záliv.

A při cestě zpět zavítáme do starořecké Olympie, opět poplujeme po Středozemním moři a po připlutí do Benátek se vypravíme do Dolomit a projedeme zdejší alpské průsmyky (v případě nepřízně počasí navštívíme některá významná severoitalská města, např. Padovu, Veronu,….). Cena za tento dvoutýdenní zájezd je přijatelná, na Velikonoce a květnové svátky jsme připravili výrazné slevy – viz www.naturtravel.cz – Aktuality.

Hotel Panorama každého velmi mile překvapí. Jedná se o rodinný hotel – junior je ředitel, číšník a barman v jedné osobě, maminka připravuje snídaně, senior a jeho chlupatý pes mají vše pod dohledem. Žádný spěch, nervozita – úsměvy a ochota, hotel je pro max. 70 hostů.  Centrem areálu je sladkovodní bazén, obklopený bohatou vegetací a ubytovacími kapacitami – několika 2-3 patrovými budovami s pokoji a appartementy. Všechny pokoje jsou vybaveny jednoduše, ale velmi pohodlně, všude jsou k dispozici chladničky a za poplatek klimatizace. V appartementech jsou navíc i malé kuchyňské kouty. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení, TV a balkon nebo terasa. Z většiny balkonů je alespoň v nějakém rozsahu vidět moře, vzdálené vzdušnou čarou cca 1-2 km. U bazénu je situována rovněž velká terasa s jídelními stolky a barem, za nímž je „schovaná“ kuchyně. Na terase probíhá jak ranní, tak večerní stravování, k dispozici jsou další jídelní stoly v hale recepce, kde je také servírován od 8:30 hod. snídaňový bufet (šunka, sýr, vejce, máslo, džem, med, zelenina, ovoce, pečivo). Ráno si každý zvolí a zapíše své večerní menu, které sestává ze salátu, jedné ze tří variant hlavního jídla dle řecké „kuchařky“ a desertu (ovoce, zmrzlina, dort). Večeře začíná v 19:30 hod. a bar se uzavírá ve 23:00 hod.

Celý areál je zacloněn proti pohledům zvenčí a tak je možno se po něm pohybovat „naturisticky“ téměř po celý den. Výjimkou je doba, kdy je podáváno stravování. I když oficiálně je bazén otevřen v době 10:00-19:00 hod. není problém se jít vykoupat ještě před snídaní nebo těsně před večeří, po návratu z pláže či výletu. V blízkosti hotelu jsou 2 pláže s možností naturistického koupání. Přibližně ve vzdálenosti 1 km je malá pláž „Porto Roma“, na jejímž severním okraji je romantický úsek tolerovaný jako FKK. Na malé a úzké pláži se střídají oblázky s pískem, ve vodě je písek, místy jsou však velké kameny. Ve vzdálenosti cca 1,5 km po pěšinách a 2,5 km po silnici je velice známá pláž „Gerakas“. Jednak je to jedna z největších a nejhezčích pláží na ostrově, jednak je to jedna z pláží, na které kladou svá vajíčka želvy Caretta-Caretta. Po celé pláži jsou tato „hnízda“ ohraničena, pláž je střežena ochránci přírody a platí pro ni zvláštní režim (zákaz vstup v noci, zákaz vlastních slunečníků). Pláž je kompletně písečná, vstup do vody je pozvolný a hlavně – na severním konci pláže je opět prostor tolerovaný jako FKK. FKK-pláž není ohraničena ani označena, takže sem občas zavítají i „textiláci“, už i proto, že na konci pláže jsou romantické a velmi fotogenické skály. A pro úplnost – počet naturistů na pláži činí odhadem jen 1-2 % z celkového počtu rekreantů, podstatné však je, že i zde vládne absolutní pohoda. U obou pláží je umístěno nejen parkoviště, ale zejména taverny, do kterých je možno si zajít na oběd.

Na obě pláže se dá dojít pěšky, mnohem příjemnější je však si k nim dojet zapůjčeným autem, v případě našeho autobusového zájezdu min. 2x denně pojede „náš bus“ k pláži Gerakas.

Výlety po ostrově můžeme jen doporučit – ostrov je poměrně malý, vše je blízko. Nabízí mnoho přírodních krás, zejména pobřeží, ale i architektonických památek (většinou rekonstruovaných po velkém zemětřesení v polovině minulého století). Za návštěvu stojí hlavní město Zakynthos s jeho přístavem, centrálním náměstím i jedním z největších kostelů Ag.Dionisiou. Většina památek na ostrově je církevního charakteru – ženský klášter v Lagopodu, kostely v Mecharadu, Mouzaki, klášter u Anafonitrie a Orthonies, v Agios Leonu. Většinu pobřeží lemují útesy a skály s hlubokými zátokami, na mnoha místech je možno zastavit na vyhlídkách, příp. setrvat ve zde vystavěných tavernách – např. na nejsevernější výspě ostrova Haos s výhledem na sousední ostrov Kefalonia, na nádherné vyhlídce nad pláží Navagio (vrak lodě), v zátokách Vromi a Limnionas, v taverně na útesu Kampi. Nákupy místních specialit - medu, olivového oleje a suvenýrů je nejlépe realizovat v obci Volimes.   Silniční síť je v poměrně dobrém stavu (tedy pokud cestujete po silnicích na mapě vyvedených červeně a žlutě, na bílé nejezdit - šotolina), problém je však se značením. Buď zcela chybí, nebo je provedeno v kyrilici a tu Středoevropan prostě nepřečte. A tak mnohdy musíte jet podle odhadu nebo počítat s couváním a otáčením. Kde vám „bloudění“ nehrozí, to jsou lodní výlety. Zajedete do přístavu, zakoupíte lodní lístek a zkušení námořníci vás ve svých lodičkách odvezou na ta nejkrásnější místa pobřeží. Je vhodné absolvovat 2 lodní výlety – z přístavu „Keri beach“ na jihu ostrova na „fotolov želv“ a výlet k útesům a jeskyním „Keri Caves“ (20 EUR/os.) a z přístavu St.Nicholas na severu ostrova k útesům a jeskyním „Blue Caves“ (7,50 EUR/os.) uvidíte řadu jeskyní, krásných útesů a skal, zátok s průzračnou vodou a u pláže v Laganas „čeká garantovaný“ exemplář želvy Caretta-Caretta.

Mnoho fotografií jak z hotelu Panorama, tak z celého ostrova naleznete na našem webu www.naturtravel.cz v oddíle Fotogalerie, v oddíle Videotéka jsou zveřejněny naše videošoty pořízené na Zakynthosu.

Dovolenou v FKK-hotelu Panorama lze s klidným svědomím doporučit všem, kteří chtějí prožít relaxaci v klidu a příjemném prostředí. V okolí hotelu nejsou nákupní ulice se stánky, nejsou zde lunaparky, aquaparky a další moderní atrakce. Nehrají zde žádná média, pouze večeře je podmalována tichou, typickou řeckou hudbou. Naopak – můžete zde slyšet ovečky pasoucí se v okolních sadech, v dálce kokrhají kohouti. Pokud by vám nevyhovoval termín našeho autobusové zájezdu, pak je možno se na Zakynthos, do hotelu Panorama vypravit kdykoliv, letecky – soubor služeb vám rádi zajistíme.

A počasí v první dekádě září roku 2010 – ve dne příjemných 30°C, v noci 20°C, sluníčko po celou dobu pobytu, voda teplá min. 26°C. Takže, pokud vám ještě zbývá letošní dovolená – FKK-hotel Panorama na ostrově Zakynthos vás s potěšením přivítá.

Ing.Hájek, CK Natur Travel

Netradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel PanoramaNetradičně na Zakynthos - FKK Hotel Panorama

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka