Navštívili jsme lázně Lenti.

Wellness pobyt na jihozápadě Maďarska můžeme jen doporučit!

Za cíl naší redakční cesty po Maďarských lázních jsme si vybrali méně známé lázně Lenti. Městečko Lenti leží cca 550 km od Prahy, v jihozápadním cípu Maďarska, u hranic se Slovinskem a Rakouskem. Nabízí velmi pěkný areál lázní s krytými i venkovními bazény, termální vodu, nový saunový svět. Specialitou je pak Energetický park sv. Jiřího. Ochutnali jsme i místní víno a gastronomické speciality. Vydejte se s námi načerpat novou energii, užít si klid a pohodu!

V termálních lázních Lenti, které se rozprostírají na ploše 8 ha, je 8 bazénů. Voda v lázních je léčivá díky obsahu uhličitanu sodného a je vhodná pro léčbu onemocnění pohybového aparátu. Bazény, vodní zábavu i vodoléčbu vhodně doplňuje Energetický park sv. Jiřího (Park Szent György), který je přímo v sousedství léčebného bazénu. V tomto prostoru byla v roce 2002 objevena vyjímečná energie a byly vytyčeny cesty (energetické dráhy) spolu se zastaveními, na nichž můžete načerpat novou energii. Jde o unikátní kombinaci účinku léčivých vod a zdejší energie, která působí na celý organismus, nastartuje blahodárné procesy k dosažení  optimální tělesné a duševní rovnováhy. Podobných míst není mnoho a v kombinaci s lázněmi snad žádné. Zůstaňte na jednotlivých zastaveních 20-30 minut a jistě pocítíte příliv nové energie do vašeho těla.

V kryté části na 3500 m2 naleznete bazénovou sekci: plavecký, léčebný, pro děti, brouzdaliště... V kryté hale se nachází také vstup do venkovního bazénu s hydromasážními tryskami, který je částečně otevřený a částečně krytý. Je v provozu po celý rok a teplota vody dosahuje až 38°C. V hale je také oddělená relaxační zóna s velkým množstvím lehátek (na 600 m2). Odsud je vstup do saunového světa a do venkovního parku. Velmi nás překvapilo moderní zázemí při vstupu do haly - tedy šatny se skříňkami s čipovým ovládáním.

Od května do září je otevřená venkovní část, kde se nachází léčebný bazén. Ten navazuje na energetický park. Je zde také oblíbený dětský bazén se skluzavkou ve tvaru žáby a další bazény. Největší zážitkový bazén v zadní části parku má rozlohu 1329 m2 a je opravdovým zážitkem pro celé rodiny. Užijete si zde divokou řeku, masážní trysky, masážní lavice a velký tobogán s délkou 74 m (Anakonda).

Saunový svět je zcela nový a je velmi dobře vybaven. Mezi vodním světem a saunovým světem jsou turnikety (vstup je za příplatek k běžnému vstupnému) a hned za nimi začíná velmi pěkně designově zpracované prostředí prohříváren, relaxace a ochlazování navazující na venkovní terasu. Jsou zde dvě finské sauny, aromatická sauna, Physiotherm infra kabina (infrasauna). Prostorné sauny jsou ještě opticky zvětšeny prosklením hlavních stěn. Aufguss, neboli saunový ceremoniál, je zde prováděn na vyžádání. Jen co jsme usedli do jedné ze saun, přišel saunér s nabídkou polití kamen. Kývali jsme, že ano, tak nám bylo dopřáno polití kamenů s vonnou esencí. V průběhu saunování přišel ještě jednou a zopakoval aufguss. Zatím zde neprovádějí rozhánění vzduchu po prohřívárně ručníkem, ale i tato péče nás velmi překvapila a potěšila. Co nás však moc nepotěšilo? Saunující se návštěvníci v plavkách. V Madarsku je toto bohužel zažitý a velmi rozšířený standard, takže vás nemůže překvapit dáma v celotělových plavkách, která sedí v rozpálené potírně. Že jde o krajně nehygienický a nezdravý přístup nemusíme zdůrazňovat. Takže jsme šli příkladem a saunovali se zdravě - bez plavek. Naštěstí je tento smíšený provoz povolen. Venkovní terasa pro relaxaci je také velmi příjemná. Myslíme si, že nový saunový svět přiláká další milovníky saunování. Je to zatím asi to nejlepší, co jsme v Maďarsku v oblasti saunování měli možnost vidět.

Dopřáli jsme si i masáže a byli jsme velmi spokojeni. Maséři mají svůj prostor v prvním patře bazénové haly. Prostředí je spíše stylu medical wellness, tedy nehledejte zde dekorace, relaxační hudbu nebo svíčky. Provedení masáže však bylo bezchybné a za ceny, které jsou nižší než v ČR. Mezi další služby patří kadeřník, pedikůra, zábaly a jiné terapie a služby fyzioterapeuta.

Okolí lázní Lenti je velmi vhodné pro cykloturistiku. Lesnatým krajem je vedena nejdelší (32 km) úzkorozchodná lesní železnice, která má nástupní stanici vedle lázeňského areálu a zde je také železniční muzeum. Uvnitř uvidíte také parní stroj, který poháněl místní pilu. Jízda vláčkem bude skvělým zážitkem zejména pro děti.  Za poznání stojí také místní vinné sklípky nebo poznávání památek a tradičních řemesel (hrnčířství).

Oceňujeme i výtečnou maďarskou kuchyni v místních restauracích a také výborné víno. Vyzkoušeli jsme restauraci Don Quijote s rozmanitou výzdobou na stěnách, extra velkými porcemi a vlídnými cenami. Vybírali jsme z obsáhlého jídelního lístku místní speciality a byli jsme velmi spokojeni.

Celý areál lázní Lenti nás opravdu nadchl - vzrostlé stromy, zeleň, dostatek prostoru... Krásné místo pro odpočinek a wellness aktivity. Návštěvu lázní Lenti si v brzké době jistě zopakujeme ale na delší dobu, abychom mohli načerpat ještě více sil a energie.

Co se nám nejvíce líbilo:

- unikátní energetický park přímo v lázeňském areálu

- pěkný, upravený areál

- teplá termální voda

- nový saunový svět včetně obsluhy

- služby jako jsou masáže

- spojení wellness a gastronomie.

 

Chemické složení vody naleznete zde: 
http://www.lentifurdo.hu/hun/gyogyviz+kemiai+osszetetele

Námi vyzkoušenou restauraci hledejte zde:
http://www.donquijote-lenti.hu/etterem.htm

Video z areálu lázní Lenti:
http://www.lentifurdo.hu/hun/kisfilm

Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti. Navštívili jsme lázně Lenti.

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka