Nahota ve wellness

Wellness nahota - koupání, saunování, relaxování bez plavek. Proč jsme si tentokrát vybrali právě toto naturistické téma? Protože pobyt bez oděvu k sauně, saunovému nebo vitálnímu světu prostě patří. Již staří Římané ve svých lázních nepobývali v oděvu či plavkách. Články o naturistických akcích mají u nás vysokou sledovanost a na největší naturistickou noc v Aquapalace Praha chodí kolem 800 naháčů. Zkrátka nahota ve wellness už není zdaleka tak exotický pojem.

Na jednu stranu existují zmíněné akce pro naturisty, pláže či kempy a na druhou stranu je spousta lidí, pro které je pobyt samozřejmostí bez plavek jen ve wellness a jinde se odhalovat nemusí. Poslední skupinou jsou ti, kteří i do sauny jdou v plavkách, v županu nebo alespoň připomínající mumii zahaleni od paty až po hlavu do prostěradla. Někteří by právě z výše popsaných důvodů do wellness centra nešli.

Zahalení
Pokud půjdete do finské sauny, je třeba počítat s tím, že pro správné saunování je ideální poležení ve vodorovné poloze a nejlépe zcela bez oděvu, samozřejmě na větší osušce či prostěradle. Zůstanete-li celou dobu utěsněni a zahaleni, nemůže kůže dýchat a vlastně jste v sauně možná i zbytečně. Doporučujeme tedy pohyb po relaxačních prostorách v prostěradle či osušce a v prohřívárně úplné odložení oděvu. Minimálně jste na tom stejně jako ostatní, kteří se zde budou saunovat nazí. Dříve bývala častěji zvykem oddělená sauna pro ženy a pro muže, dnes jsme o kousek dál. Nicméně třeba ve velkých saunových světech v Německu mají i speciální zóny určené výhradně ženám. Počet mužů a žen je za hranicemi vyvážený a své místo si v saunách našly děti i senioři.

V Aquapalace Praha pořádají oblíbené saunové ceremoniály. Na ten medový většinou již nezbývají místa v sauně. Účastníci obdrží do dlaně med, kterým se potírají po celém těle. I zde to jaksi bez nahoty nejde. Ale je to velmi přirozené a nenásilné.

Pokud se přesto do wellness zatím neodvažujete, doporučujeme vyzkoušet velmi intimní prostředí wellness centra v libereckém Babylonu nebo přijít na saunování při svíčkách v Aquapalace. Najdete zde tlumené osvětlení, speciální saunové ceremoniály i proškolenou obsluhu, která vám poradí.

Ve wellness bazénu
Pokud je součástí wellness centra nebo Římských lázní bazén, většinou (jak jinak) Římský bazén, jsou i zde návštěvníci bez plavek. Pohyb bez plavek ve vodě je velmi uvolňující a relaxační. Pro někoho je to počátek vyhledávání právě koupání bez plavek jako takového. Naturisté mají za hranicemi v rakouských a německých saunaweltech zelenou. Jsou zde velké vodní plochy, celé bazény, relaxační zóny a venkovní zahrady. Přehoďte si prostěradlo přes rameno a pojďte relaxovat, určitě vám to nebude nepříjemné.

Odhalení
Že vám nestačí saunový svět? Pak vězte, že při naturistických párty v mnoha českých aquaparcích si užijete - třeba taková jízda v tobogánu je prostě zcela jiný zážitek. Tím, že nic nebrzdí, je to opravdu rychlá jízda.
V přírodě se zas můžete dokonale opálit. Někdo jede na dovolenou do FKK kempu v Chorvatsku, kde můžou naháči sportovat, korzovat, slunit se či koupat se zcela bez zábran. Někdo jede na dovču na jachtu (vyhlášená je jachta SILVA), kde to musí být opravdu skvělé... Každý doktor vám potvrdí, že kus mokrého oděvu na těle není nic příjemného. To ochlazení je tak velké, že můžete velmi rychle získat nějaký zánět nebo nachlazení. Proto se doporučuje mít dvoje plavky na výměnu a nebo využít koupání bez plavek. V přírodě to má zase jiné kouzlo a je to pravý zážitek pro romantiky.

"Koupání bez plavek je velmi vhodné z hlediska nebezpečí zánětu močových cest, které jsou často způsobeny právě mokrými plavkami a v nich množícími se kvasinkami a jinou havětí, resp. nastydnutím. Nebezpečím může být spálení neopálených míst od slunce, pokud jste se již předtím opalovali v plavkách. V takových případech proto dbejte na zvýšenou ochranu inkriminovaných partií opalovacím krémem." radí portál Naturista.cz, který je u nás největší křižovatkou právě pro všechny nahaté aktivity.

Nazí na lyže nebo turistické trasy
Ve světě se můžete setkat i s naháči na lyžích - existují speciální běžkařské tratě pro naturisty, oblíbené jsou pěší výlety. I u nás se již uskutečnilo několik nahatých výprav. Naturistický turista musí počítat s náhodným setkáním s turistou oblečeným, proto se vybírají spíše trasy s menší frekvencí provozu. Více zde v článku ČTK.

Rodinný naturismus.
Na akcích se setkáte s celými rodinami. Dle odborníků nemá návštěva n-pláží žádné negativní účinky na duševní vývoj dětí. Naopak, může jim do jisté míry být prospěšná, přináší přirozený pozitivní vztah k vlastnímu tělu, přínosný pak i v době dospívání a navazování prvních intimních kontaktů.

Stále se stydíte?

Začněte tím, že se vydáte do saunového světa a v prostěradle si postupně zvyknete na trochu jinou atmosféru. Myslíme si, že po chvilce pobytu v římských lázních si na nahotu zvyknete. Nemusíte mít dokonalé tělo, i ti kolem vás jsou běžní, normální lidé. Přidejte pak koupel v římském bazénu a pak už je jen krůček na nějakou naturistickou párty. V sobotu 22. května 2010 se uskuteční další koupání bez plavek v největším aquaparku u nás - AQUAPALACE Praha. Příjemným bonusem je výrazně nižší cena - za 300 Kč můžete od 18 hodin pobývat v saunovém světě a od 20 hodin se zúčastnit naturistické párty s bohatým programem. Uričtě zde nebudete sami - pořadatelé očekávají tisícovku návštěvníků.

Nejčastější otázky kolem naturismu a odpovědi na ně najdete na FAQ naturisty

Zdroj fotografií u článku: Naturista.cz, archiv AQUAPALACE Praha a fotograf Pavel Hanuška.

Nahota ve wellnessNahota ve wellnessNahota ve wellnessNahota ve wellnessNahota ve wellnessNahota ve wellness

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka