Na téma „Vše důležité o lymfodrenáži“

jsem se zeptala pana Zdeňka Molcara, ředitele a spolumajitele firmy Beauty Systems s.r.o., českého výrobce a dodavatele vybavení pro beauty a wellness. Firma se rovněž nově zabývá i importem široké škály zdravotnické techniky v oblasti tlakové terapie do České republiky a Slovenska.

Co je to lymfodrenáž?
Lymfodrenáž, nebo také lymfatická masáž je vlastně léčebná procedura, která se pro své skvělé účinky stále častěji používá i v oblasti estetiky a péče o tělo. Zjednodušeně řečeno cílem lymfodrenáže je podpořit proudění lymfy v těle a tím zlepšit funkci celého lymfatického systému. Napomáhá k celkové detoxikaci organizmu, zlepšení metabolizmu, zlepšení fyzické kondice a je i určitou prevencí proti nádorovým onemocněním.

A proč je tedy tak populární v oblasti estetiky?
Právě především díky svým detoxikačním účinkům. V „beauty salonech“ dámy podstupují různé procedury, ať invazivní, či neinvazivní a na drtivou většinu těchto procedur by měla lymfodrenáž vždy navazovat. Důvod je jediný. Dostat z těla ven odpadní látky (a to ne pouze toxické, ale i ty přirozené), případně tukové buňky, které jsme „zničili“ procedurami jako je kavitace, kryolipolýza apod. Plastičtí chirurgové doporučují lymfodrenáže i po liposukcích, aby opadl otok tkání a tkáň se lépe regenerovala.

Jaký je rozdíl mezi manuální a strojovou lymfodrenáží?
Jak již sám název napovídá, manuální lymfodrenáž provádí masér ručně, kdežto strojovou lymfodrenáž, někdy se jí také říká pneumatická, provádí stroj. Konkrétně jakýsi sofistikovaný kompresor, který určitým způsobem plní tlakem aplikátor, ve většině případů nohavice, a tento aplikátor tímto svým tlakem provádí masáž v daném místě na těle. Můžeme si takový aplikátor představit jako nohavice, bundu, rukáv apod. plný vzduchových komor a tak jak se tyto komory nafukují a vyfukují, tak je vyvíjen na tělo tlak a je prováděna masáž. Zjednodušeně řečeno.

Strojová lymfodrenáž je vždy stejná?
V žádném případě. Je to jako se vším. Na trhu jsou kvalitní lymfodrenážní systémy a pak ty méně kvalitní, nebo řekněme jednodušší. Uživatel by se měl zajímat o počet vzduchových komor, kterými je systém vybaven (nejlepší systémy mají až 24 komor), zda jsou tyto komory na sobě nezávislé (počet komor se musí rovnat počtu děr na přístroji, kterými jsou komory pomocí hadic plněny) a pak je také velmi důležitý způsob, jakým jsou komory v aplikátorech umístěny. V nejkvalitnějších systémech jsou umístěny šupinovitě, v těch obyčejnějších jsou pak komory umístěny vedle sebe, čímž je ale lymfodrenáž ne úplně ideální, protože v místech mezi komorami nedochází k potřebnému tlaku.

Pokud mám tedy lymfodrenážní stroj, tak ten dělá vše za mě? Žádná další péče není nutná?
To je další nešvar českých salonů a studií. Zapnou vás do „nohavic“ a hotovo. Což je samozřejmě úplně špatně. Aby mohla lymfa správně proudit a lymfodrenáž byla účinná, je důležité před každou lymfodrenáží uvolnit speciální masáží lymfatické uzliny v podpaží, na krku a v tříslech. To se ale bohužel v mnoha studiích neděje a taková místa rozhodně nedoporučuji navštěvovat. Někdy to ale z hlediska obsluhy může být problém. Podpaží a krk jsou v pořádku, ale ne každá dáma si nechá ošetřit třísla. Proto dnes již existují lymfodrenážní stroje, které umějí před samotnou lymfodrenáží nejprve uvolnit uzliny v tříslech a až pak začnou s procedurou. Většina přístrojů ale tuto funkci bohužel nenabízí.

Co vše je potřebné k podnikání v oblasti lymfodrenáží?
Lymfodrenáž je masáž, proto je k podnikání potřebný živnostenský list na živnost vázanou, a to na „Masérské, rekondiční a regenerační služby“. Tuto živnost mohou provozovat pouze certifikovaní maséři, případně zdravotníci, jako fyzioterapeuti apod. Samozřejmě je tu také možnost podnikat pod dohledem garanta, který má potřebnou kvalifikaci. Proto pokud vám lymfodrenáž nabízí váš kadeřník, či kosmetička, zbystřete a radši se přesvědčte, zda má potřebnou kvalifikaci a odbornost.

Jak poznat salon (místo), kde nabízejí kvalitní strojovou lymfodrenáž?
To je velmi těžká otázka. Já osobně bych kladl důraz na odbornou způsobilost provozovatele, zda má potřebné živnostenské oprávnění, případně certifikáty o školení apod. Dále bych se zajímal, zda lymfodrenáži předchází potřebné uvolnění uzlin (i v tříslech!), zda je mi doporučován přísun tekutin apod. V neposlední řadě bych se zajímal o samotné zařízení, na kterém mi bude lymfodrenáž provedena. Tedy zejména o počet a uspořádání komor, zda je masáž opravdu kompletní, tedy od konečků nohou až po podbřišek (bavíme-li se tedy o lymfodrenáži spodní části těla) a to ideálně pouze jedním aplikátorem a pak bych si zjistil reference na daný stroj. Kvalitu lymfodrenážního stroje totiž neurčuje barevný dotykový LCD displej a výběr z padesáti masážních programů. Kvalitu určují zejména aplikátory a způsob jak s nimi kompresor pracuje. A pak samozřejmě také to, jak se po lymfodrenáži cítíme a jaké máme výsledky.

Ptala se Olga Nováková, manažerka on-line magazínu WellnessNoviny.cz

 

Fotografie poskytla firma Beauty Systems s.r.o., děkujeme

Na téma „Vše důležité o lymfodrenáži“ Na téma „Vše důležité o lymfodrenáži“ Na téma „Vše důležité o lymfodrenáži“

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka