Luhačovický lázeňský areál se mění před očima

Právě v těchto dnech jsou všichni hosté a návštěvníci Luhačovic svědky nejrozsáhlejší proměny Lázeňského náměstí a parku za posledních několik desítek let. Jarní práce na obnově lázeňského areálu jsou totiž v plném proudu. Plán revitalizace počítá s celkovou výsadbou 476 stromů, 15 290 keřů, 7 499 trvalek a s ošetřením 104 dřevin.

„Práce probíhají současně na několika místech od pramene Ottovky přes Lázeňské náměstí až téměř k dětským léčebnám. Rozšiřuje se především travnatá plocha na náměstí před Společenským domem a v jižní části parku vzniká buková alej, která s nově vytvořeným chodníkem propojí promenádu s lázeňskou kolonádou," popsal hlavní dění posledních dnů v lázeňském areálu generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s., MUDr. Eduard Bláha. "Stále platí, že většina prací bude dokončena na začátku hlavní sezóny na přelomu května a června,“ doplnil E. Bláha.

Nepřehlédnutelné zelenající se stromořadí kulovitých javorů podél řeky Šťávnice, které bylo vysázeno na podzim, plynule pokračuje téměř přes celé Lázeňské náměstí. V přemostěném úseku v těchto dnech vznikají pravidelné květinové záhony růží a levandulí, které symbolizují řeku vystupující na povrch. "Dále již byla upravena japonská zahrada vedle hotelu Jestřabí a u Bruselské fontány před hotelem Dům B. Smetany se vysazují stálezelené keře," doplňuje výčet aktuálních prací výkonný ředitel Ing. Jiří Dědek a dodává: "Pavilon pramene Nový Jubilejní je už obklopen rododendrony a proměnou prochází také okolí vily Alpská růže i Vily pod lipami, kde se vysazují vřesovce." Už na podzim bylo v rekordně krátkém čase čtyř týdnů vysázeno téměř pět set nových vzrostlých stromů. Vykáceny a odstraněny byly všechny přestárlé dřeviny a nevzhledné přerostlé keře. "Celý areál se provzdušnil a skýtá řadu nových průhledů," dodal J. Dědek.

Akciová společnost Lázně Luhačovice připravovala projekt obnovy zeleně koncepčně již od roku 1992 ve spolupráci s odborníky z tuzemska i zahraniční. Cílem je zlepšení kvality lázeňského prostředí při zachování stávajících hodnot areálu parku. Celý projekt Revitalizace zeleně v lázeňském areálu Luhačovice je spolufinancován z Operačního programu Životní prostředí, tedy z prostředků Státního fondu životního prostředí České republiky a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celkové výdaje projektu činí zhruba 27,8 milionu korun. Dotace ze státního fondu činí asi 3 miliony korun, z evropského pak přibližně 17 milionů. Celková výše dotace tedy činí 20 milionů korun. Z vlastních prostředků tak uhradí akciová společnost asi 7,8 milionu korun. Tento projekt Lázní Luhačovice, a.s., je v souladu se záměry města a navazuje na právě započatou celkovou rekonstrukci ulice Dr. Veselého.

Fotografie poskytla Bc. Diana Fabušová, oddělení marketingu Lázně Luhačovice, a.s. - děkujeme.

Luhačovický lázeňský areál se mění před očima   Luhačovický lázeňský areál se mění před očima   Luhačovický lázeňský areál se mění před očima   Luhačovický lázeňský areál se mění před očima   Luhačovický lázeňský areál se mění před očima

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka