„Je to trochu šarlatánství“, říká o saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas

Rozhovor s vítězem mistrovství ČR v saunových ceremoniálech

Jaroslava Pallase jsme vyzpovídali krátce po jeho úspěchu na akci SaunaFest 2013. Zde se stal vítězem Oficiálního mistrovství ČR v saunových ceremoniálech a úspěšný byl i v mezinárodní Velké ceně ČR, kde získal stříbro v ostré zahraniční konkurenci. Jak se na soutěž připravoval, jak vybírá esence a hudbu k ceremoniálům a co ukáže na mistrovství světa v Rakousku se dočtete v dnešním rozhovoru.

Saunové ceremoniály, saunové rituály - to je zážitek v sauně. Saunér přináší  do sauny vědro a polévá rozpálené kameny na kamnech vodou s vonnou esencí. Také může použít led i sníh. Tím se zvyšuje vlhkost v sauně a návštěvníci mají pocit většího tepla. Současně horký vzduch saunér rozhání ručníky a připravuje saunujícícm se návštěvníkům tzv. parní nárazy. Ceremoniál může být i doplněn hudbou, kostýmem nebo světelnými efekty. Tyto moderní saunové ceremoniály jsou již velké saunové umění, které se dá nazvat divadlem nebo show v sauně. A který animátor předvede nejlepší ceremoniál? To je právě náplní mistrovství v poskytování saunových ceremoniálů.

Jsi nejlepší saunový animítor, saunér v ČR. Zvítězil jsi na mistrovství saunových ceremoniálů. Jaký je to pocit?

Je to příjemné ocenění a užívám si to. Být nejlepší saunamaster v České republice je bezva.

Čekal jsi takové umístění? S čím jsi do soutěže šel?

Přiznám se, že tak trochu ano. Tvrdě jsem trénoval a musím poděkovat také za velkou podporu u nás v Cedrus Spa, jak od návštěvníků, tak od vedení. Máme tu dobrou partu a je tu výborná atmosféra. Co jsem nečekal, bylo nedělní druhé místo v mezinárodní konkurenci, což potvrdilo, že i u nás umíme dělat dobré ceremoniály. Hlavním cílem bylo kvalifikovat se na MS do Rakouska a to se povedlo, takže jsem maximálně spokojen.

Jak ses na soutěž připravoval? Jak třeba vybíráš esenci nebo ingredience pro ceremoniály, jak se rozhoduješ pro tu správnou hudbu?

Příprava na soutěž byla opravdu náročná, v podstatě jsem se připravoval celou sezonu a věnoval hodně času technice mávaní, choreografii, kostýmům i výběru muziky. Je to kolotoč, který nikdy nekončí, pokud chcete být úspěšní. Pokud jde o výběr esencí, je to trochu šarlatánství. Já v tomto spolupracuji s Radovanem Štichou, protože vyžaduji kvalitní esence a protože je do saunování stejný blázen jako já. Neustále spolu vymýšlíme nějaké šílenosti. Občas mi třeba napíše „něco pro tebe mám, indiánská babičko“ a já už vím, že budeme testovat nové vůně. Také nám jednou vyšlehl plamen, když jsme hledali správný poměr pro slivovicový nálev, a jindy jsem musel 30 minut větrat saunu, když jsem se přesvědčil o tom, že esence obsahující cukr na kamna nepatří. Jak říkám, je to trochu šarlatánství. Co se týče výběru hudby, tak tam se zásadně řídím vlastním instinktem, je to pro mě hodně srdcová záležitost.

Kolik jsi viděl konkurenčních vystoupení na SaunaFestu a které se Ti líbilo nejvíce? Ze soutěžících ČR i ze zahraničí.

Myslím, že jich bylo 9. Z českých mě zaujal nejvíc ceremoniál Lukáš Poluka, mělo to nápad a byl v tom příběh. Mrzí mě, že jsem neviděl ceremoniál Heleny Kopřivové, ale věřím, že budu mít ještě možnost. Pokud jde o zahraniční soutěžící, tak jednoznačně Fabián, u ceremoniálu kluků z Polska se mi moc líbila technika mávání.

Mistrovství v saunových ceremoniálech neslouží jen k vlastní soutěži, ale i k setkání, vzájemné inspiraci. Přinášíš si z mistrovství nějaké nové prvky, inspiroval ses?

Inspiraci jsem si přivezl každopádně, což návštěvníci naší sauny mohou potvrdit. Nejvíce zkušeností jsem si vyměnil s Fabianem Van Dijkem, musím říci, že každé setkání s ním je velkým přínosem.

Co se Ti na letošním SaunaFestu líbilo nejvíce? Jaké jsou přednosti této akce třeba ve srovnání se světovým šampionátem?

Obával jsem se velikosti našich prostor v Cedrus Spa pro akci jako je mistrovství republiky a nakonec to bylo to, co tu udělalo tak rodinou a skvělou atmosféru. Přednost této akce vidím hlavně v tom, že jsme se tady v Čechách mohli sejít a vzájemně se lépe poznat. Bylo skvělé, že ačkoli to byla prestižní soutěž, nechyběla tu zábava a přátelská atmosféra.

Jaký byl Tvůj pocit, když jsi poprvé viděl moderní saunové ceremoniály na MS v říjnu loňského roku v Rakousku?

Bylo to fascinující a v podstatě tady to všechno začalo. Jeli jsme tam s Pavlem Hofrichterem, Radovanem Štíchou a Honzou Bejdákem jako naprostí neználci a poprvé v Rakousku jsme viděli, jak vypadá ceremoniál v podání opravdových mistrů. Kromě 17. místa jsme si přivezli spoustu inspirace a klukům se podařilo uspořádat tuto skvělou akci pod patronací Patrika Lenharta následně v Čechách. Takže z mého pohledu patří klukům velké díky, že se i u nás podařila takováto podívaná a mnoho návštěvníků poprvé vidělo, jak může vypadat zážitkové saunování na mezinárodní úrovni. Myslím, že za tím stojí hodně práce a je to zásadní krok dopředu pro saunování v ČR, kde zatím ceremoniály nejsou zdaleka tak navštěvované a doceněné jako v zahraničí.

Ovlivňuje Tvůj výkon také Tvoje profese golfového trenéra?

Já osobně myslím, že ano. Jako trenér vím, jak důležité je trénovat dlouhodobě a systematicky, pokud jde o švih. Technika je důležitá, ať už držím golfovou hůl nebo ručník. Musí to mít šmrnc a když vidím, že lidem v sauně vlají vlasy, jsem spokojený.

Máš nějaký námět na saunový ceremoniál, který bys chtěl nabízet?

Námětů mám hodně, od pirátského až po indiánské vystoupení. Rád bych pozval návštěvníky, aby se přišli přesvědčit naživo. Pro mě je důležité, aby nikdy nebyla nuda, a myslím, že se to daří.

S čím pojedeš na MS? Věříš v úspěch, v medailové pozice? Jak vybereš saunový ceremoniál, který zde předvedeš?

Moc se na MS do Rakouska těším. Atmosféru jsem už okusil, letos tam pojedeme s Lukášem Polukem poprvé jako český tým a doufám, že s námi co nejvíce fanoušků. Pokud jde o vystoupení, pravděpodobně budu vylepšovat stávající ceremoniály, které se osvědčily. Jestli věřím v úspěch? Ano věřím, považuji za úspěch umístění mezi 10 nejlepšími. Potom už rozhodují maličkosti, takže nikdy nevíte, komu se co bude líbit a naopak. Vše je otevřené a to je výzva.

„Je to trochu šarlatánství“, říká o saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas„Je to trochu šarlatánství“, říká o saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas„Je to trochu šarlatánství“, říká o saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas„Je to trochu šarlatánství“, říká o saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas„Je to trochu šarlatánství“, říká o saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas„Je to trochu šarlatánství“, říká o saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas„Je to trochu šarlatánství“, říká o saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas„Je to trochu šarlatánství“, říká o saunových ceremoniálech Jaroslav Pallas

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka