Erding předčil naše očekávání

Vydali jsme se na redakční cestu do německého Erdingu, kde je umístěn největší německý aquapark. O tomto lákavém cíli pro všechny wellness nadšence jsme již na stránkách Wellness novin psali. Nicméně zážitky na vlastní kůži jsou lepší než stoh prospektů. Za poměrně krátkou, 6-ti hodinovou návštěvu jsme letem světem prošli všechny části aquaparku, nejdéle jsme se zdrželi samozřejmě v unikátním saunovém světě a je nutno říci že je to opravdu to nejlepší, co jsme zatím měli možnost vidět.

Necelých 400 km dělí Prahu od aquaparku, který je umístěn v blízkosti Erdingu, nedaleko Mnichova. Parkoviště je prostorné a za zmínku stojí systém světýlek v parkovacím domě, který nad každým stáním informuje zda je volné nebo obsazené. Za parking se neplatí. Přehledný systém nás dovedl do haly, kde jsme zamířili k pokladnám saunového světa. Vstupné na 5 hodin do všech částí a o víkendu vyjde na 32 EUR a za prodloužení této doby dáte 1 EUR za půl hodiny. Rozhodně si připočítejte pár EUR na občerstvení, které není předražené. Přímo v bazénu můžete ochutnat například výborný koktejl.

Do saunového světa i do vitální oázy není povolen vstup dětem do 16 let. Pro ně je vyhrazen aquapark s venkovní částí a také hala Galaxy s tobogány. Tou jsme začali. Je zde 16 tobogánů rozdělených do několika kategorií. Vyzkoušeli jsme téměř všechny kromě černobílého hada, kde byla pořád 20 minutová fronta. Nejvíce nás zaujal nejvyšší člunový tobogán, divoká řeka (ta má tři stupně a po každém přijde divočejší část), tobogán, kde silnými proudy vody je dosaženo i cesty do kopce. Jedete na svém kruhu a najednou klesání končí a chvilku jedete vzhůru. Tak to jsme na tobogánech ještě nezažili. Proto jsme jízdu hned zopakovali. Na tobogán, kde jen padáte dolů chce získat velkou odvahu. Snad o něco horší je další extrémní tobogán, kde po rychlém klesání následují ještě nějaké zatáčky, ale ty si ani už neuvědomíte. Na extrémní tobogány není žádná fronta, takže potřebujete jen odvahu. Hala Galaxy je spojena krátkým tunelem s vnitřním aquaparkem a všude se dá proplout nebo projít ven. Unikátní nám přijde také posuvná střecha - kopule nad vnitřní částí. Pokud je sluníčko, můžete být uvnitř a současně venku - kopule se otevře.

Venkovní část, také se skluzavkami a bazénem nabízí i relaxaci na lehátkách a tak trochu vyvažuje příliš natěsno pojatou část vnitřního aquaparku. Ve vnitřní části chybí jakékoliv zóny, vše je smícháno v jednu, tu je občerstvení vedle jeskyně nebo whirpoolu. Je to subjektivní věc, ale připadá nám to trošku jako zmatek. Architekt zde příliš nápadů neměl. Hned vedle je oddělená část VITAL OASA, kde je větší klid. Mezi novinky patří cyklus tří koupelí, kde v posledním bazénku návštěvníky nadnáší silná koncentrace soli ve vodě. Líbily se nám orientální relaxační zóny i několik saun provoněných vonnou esencí. Zde v saunách je textilní provoz, můžete do nich v plavkách - tedy výhoda pro stydlivé. Úžasné jsou kruhové horké koupele (foto). Rovněž relaxační plochy v orientálním stylu lákají k lenošení. Lenošit nemůžeme - čeká nás ta největší část!

To pravé přichází na závěr. Jako když vstoupíte do jiného aquaparku. Lepší designové ztvárnění prostor, s nápady, zajímavé členění, osvětlení, dekorace - ocitáte se v rozsáhlé saunové části. Centrem saunového světa je velký bazén který z vnitřní haly, připomínající odletovou halu někde na letišti, přechází ve venkovní část s dlouhou řekou, různými jacuzzi a masážními tryskami, vodním barem. Bazén navazuje na přírodní jezírko, v němž se již koupat nejde. Vyzkoušeli jsme několik saunových ceremoniálů (aufguss - poleva či nálev), nejvíce se nám líbil ten v obří keltské sauně, kde se teplo nad kamny rozhání do dalších koutů této prostorné sauny velkým praporem. Obdivovali jsme saunéra, pro jeho sílu a výdrž. Nejvýše je pak umístěno velké dřevěné křeslo - trůn pro nejodvážnějšího účastníka. Opravdu sauna je hodně silná i v nižších patrech, takže tahhle pozice nás vůbec nelákala. Osvěžení zde není v klasických sprchách, ale přímo ve vodním pekle. Jeskyně, kde padají nejrůznější mohutné vodopády a gejzíry osvěží dokonale. Pro další osvěžení je připraven bazén s ledvou vodou, který je umístěn v přírodním jezírku. Celý komplex je doplněn o skvělé relaxační posezení a poležení v keltském duchu a je umístěn samostatně uprostřed saunové zahrady.

Saun je zde 25, každá je něčím zvláštní, unikátní. V sauně s výhledem na jezero a zahradu jsme dostali jogurtovou masku jako součást speciálního rituálu. V jedné části jsou umístěné parní římské lázně s mělkým bazénem a muzikoterapií, v jiné sauně se provádí saunový rituál pro muže a podává se zde pivo. Další prohřívárna nabízí ceremoniál s podáváním čerstvého pečiva, které se propéká přímo v sauně. Jedna část je vyhrazena jen pro ženy. Další je dvoupatrovým srubem, v kterém je velmi vysoká teplota a při nálevech se opravdu divíme, že to všichni účastníci vydrží a neutíkají. Zvyšování teploty poléváním kamenů zde provádí dva saunéři, ovívání ručníkem vytvářející teplotní nárazy tak jde rychleji. Na konci této asi desetiminutové produkce se už opravdu těšíme do ledových vod. Ochladit se můžeme pod obří květinou, ve sprchách nebo v ochlazovacích bazénech či v přírodním venkovním prostředí, kde ochlazovací studny jsou nápaditě vnořeny do vod jezírka.

Nakonec vymezený čas 5 hodin přetahujeme. Proti zásadám saunování jsme prohřátí daleko více než je zdrávo, ale prostě když už jste tady tak toho chcete vyzkoušet co nejvíce. Jsme unešeni, spokojení a rozhodnutí že se brzo vrátíme. Návštěvu tohoto aquaparku doporučujeme i vám.

O tomto skvělém aquaparku a saunovém světě jsme již psali na našich stránkách zde (najdete zde i rozsáhlou fotogalerii).

Článek jsme připravili i pro partnerský portál Naturista.cz - naleznete jej zde.

Videoprezetace nového saunového světa z doby slavnostního otevření:

Informace: THERME ERDING, Bayern, Germany
GPS: 48.29195944529092, 11.886745691299438

 Erding předčil naše očekávání Erding předčil naše očekávání Erding předčil naše očekávání Erding předčil naše očekávání Erding předčil naše očekávání Erding předčil naše očekávání Erding předčil naše očekávání Erding předčil naše očekávání Erding předčil naše očekávání Erding předčil naše očekávání

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka