Co se může nazývat Vincentkou?

Vincentka v lahvích je stejně účinná jako přímo z pramene

Luhačovice ve světě proslavila světoznámá Vincentka - minerální voda z přírodního léčivého zdroje vyvěrající v Lázních Luhačovice. V Luhačovicích však vyvěrá celkem až 16 minerálních pramenů různého minerálního složení a existují zde celkem tři prameny nazvané Vincentka. Jsou to Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2.

Vincentka

Minerální voda původního pramene, dříve zvaného jako Hlavní, je k dispozici v hale vybudované v letech 1947 - 1948. Podává se studená i ohřívaná, používá se k pitné léčbě a inhalacím v Lázních Luhačovice. Kvůli vydatnosti 10 - 12 litrů za minutu se v současné době tento pramen již nevyužívá pro lahvování.

Nová Vincentka

Druhý pramen má podobné složení jako původní, ale díky vydatnosti 30 litrů za minutu je od roku 1991 využíván jako zdroj pro lahvování a stáčen. Tento vrt je hluboký 35 metrů a pochází z roku 1988.

Vincentka 2

Třetí z pramenů s vydatností 40 litrů za minutu je situován západně od Jurkovičova domu. Slouží jako rezerva pro léčebné účely, ale zatím (od r. 2011) není využíván.

Práva na plnění Vincentky do lahví a její prodej má akciová společnost Vincentka. Ředitel společnosti Jan Šumšal k tomu říká: ,,Název Vincentka se objevil v roce 1792. Pojmenována je podle hraběte Vincence ze šlechtického rodu Serényiů, který dal koncem 18. století v Luhačovicích postavit první léčebná a ubytovací zařízení. Historie prodeje Vincentky v lahvích sahá do roku 1820 a na lázeňské účely se využívá ještě déle. V lázeňství se používá zejména při inhalačních a pitných kúrách při nemocech dýchacích cest, hlasivek, poruchách látkové výměny, žaludečních vředech, chorobách dvanácterníku, při chronické pankreatitidě a diabetu. Vincentka obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jodu a železa. Železo je však před stáčením do lahví odstraňováno. Vincentka je 100 % přírodní produkt. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Celková mineralizace dosahuje 9854 mg / l. Osmotickým tlakem 634,7 kPa se blíží osmolalitě lidské krve a nitrobuněčných tekutin.“

Dodává, že Vincentka je označována také jako "lék našich babiček". Její léčivé účinky prověřili staletí. Vincentka je vhodná jako doplněk při detoxikaci organismu, jako cenný zdroj jódu a jiných důležitých minerálů potřebných pro zdravý životní styl. Obsahuje biogenní prvky, jakými jsou lithium, rubidium, cesium, měď, zinek, vanad, chrom, kobalt ve fyziologickém poměrném zastoupení. Vincentka je vhodná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti, těhotné ženy a rekonvalescenty. Umožňuje rozpouštění hlenů na sliznicích dýchacích cest, žaludku a střevech svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a biogenních prvků.

,,Stejnou účinnost, jako Vincentka přímo z pramene, má Vincentka v lahvích (0,7 l, nebo 0,33 l). Její složení je stejné, až na odfiltrování železa, které by při skladování způsobovalo zákaly. Balená Vincentka má dvouletou záruku a její účinky se při správném skladování bez přístupu světla ani po letech nesnižují. Právě tato balená Vincentka se používá v některých zdravotnických zařízeních (i na Slovensku) k inhalacím a výplachům, především pro alergiky. Kromě lahví se prodává také v nosních sprejových aplikátorech a jako koncentrát na výplach dutin. Přidávána je i do pastilek, zubních past, sirupů, hydratačních krémů a sprejů Vincentka,“ konstatuje J. Šumšal.

Dále uvádí, že Vincentka jako účinná pitná kúra se užívá 2x denně na lačno (před snídaní a večeří) v množství 250 - 350 ml po dobu 20 - 30 dní. V množství 25 - 30 ml může být používána na úhradu denní dávky jódu. Je možné ji také užívat preventivně v denní dávce 200 - 300 ml. Používaná je i na regeneraci po velkých ztrátách potu, díky svému obsahu minerálních solí. Kromě toho také neutralizuje překyselení žaludku, které vzniká např. po konzumaci vína, či kávy. Vhodná je také pro těhotné ženy, děti a rekonvalescenty. Doporučuje se k inhalacím a výplachům nosních dutin a nosohltanu, i ke kloktání. Kontraindikována je u lidí, kteří mají selhávající ledviny. Poradit s lékařem by se měli před jejím použitím osoby s otokem dolních končetin nebo onemocněním ledvin.

 

Fotografie zaslal Ing. Štefan Kuča, PR agentúra PAPER LIFE – děkujeme.

Co se může nazývat Vincentkou?Co se může nazývat Vincentkou?Co se může nazývat Vincentkou?Co se může nazývat Vincentkou?

Naše další projekty



Partneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka