Cliffdiving

Cliffdiving je název pro skoky do vody z extrémních výšek. Tento adrenalinový sport pochází z Hawaie, v České republice se od roku 2000 každoročně konají mistrovství pod názvem HIGHJUMP.

Historie cliffdivngu je mapována od roku 1770. Na Hawai, přesně na ostrově Lanai, který leží mezi ostrovy Molokai a Maui, se místní bojovníci vrhali ze skal do rozbouřeného moře, aby dokázali svojí odvahu a získali si obdiv místních žen. Dodnes se zde pořádají závody pod názvem cliffdiving. Raritou je, že se na Hawaii skákalo a dodnes skáče z výšky okolo 25-ti metrů a to pouze do vody hluboké okolo 3,5m! Podle pravidel cliffdivingu musí být ale voda hluboká nejméně 5 metrů!

V České republice vzniklo roku 1999 občanské sdružení HIGHJUMP (klade si za cíl podporovat a rozvíjet adrenalinový sport cliffdiving v ČR), které uspořádalo historicky první mistrovství republiky v Cliffdivingu roku 2000. Od té doby se závody konají pravidelně, a to sice v zatopeném Hřiměždickém lomu u Dobříše.

Úskalím cliffdivingu je bezesporu skutečnost, že se jedná o velmi nebezpečný sport. I malá chyba při provedení skoku může být skokanovi osudná. Skokani musí do vody dopadat co nejlépe zpevněni, protože časti těla nořící se pod hladinu již brzdí odpor vody, ale na zbytek těla působí dosažená rychlost. Kdyby závodník z této výšky spadl na záda, bylo by to jako kdyby dopadl ze 4 až 6 metrů na zem.

Roku 1904 se poprvé dostaly skoky do vody na Olympijské hry. V Sydney roku 2000 se přidal synchronizovaný skok. První Československá reprezentantka ve skocích do vody: Duchková Milena, vybojovala při naší premiéře na OH roku 1968 rovnou zlatou medaily z veže(10m). Z prkna(3m) se umístila na krásném 10.místě.

Za materiály a fotografie děkujeme jednomu z organizátorů Highjumpu, Tomáši Jechortovi.

CliffdivingCliffdivingCliffdivingCliffdiving

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka