Chůze, která léčí:

Jak na Nordic Walking a výběr turistických holí

V přírodě je vždycky dobře a úplně nejlíp je, když se hýbete. Spojte příjemné s užitečným a vyzkoušejte populární Nordic walking nebo chůzi s turistickými holemi. Užijete si pohybu na čerstvém vzduchu, posílíte tělo a navíc spálíte přebytečná kila. Poradíme vám, jak s holemi správně chodit, vysvětlíme vám, jaké jsou mezi nimi rozdíly a pomůžeme vám vybrat ty pravé.

„Chůze s holemi je velice jednoduchá a přitom vysoce efektivní aerobní aktivita, která získává po celém světě čím dál více příznivců. Věnovat se jí totiž může každý a nejsou zde vysoké náklady na její provozování," říká Jana Havrdová z nezávislé iniciativy Česko se hýbe, která chce zlepšit vztah Čechů k pohybu.

Nordic Walking, jak už sám název napovídá, má své kořeny ve Finsku, kde byly jeden rok velice špatné podmínky pro běh na lyžích. Nedostatek sněhu tak vedl k zavedení nového závodu, který účastníci absolvovali bez lyží, jen s hůlkami. Vznikl tak nový sport, který si rychle získal příznivce po celém světě. A není se čemu divit – o jeho prospěšnosti mluví i vědecké závěry, z nichž vyplývá, že pokud se mu věnujete třikrát týdně, významně snižujete svou tepovou srdeční frekvenci a zvyšujete aerobní kapacitu. Oproti běžné chůzi spálíte o 20% více kalorií (za hodinu až 400 kalorií) a tělo díky tomu dokáže lépe hospodařit s cholesterolem.

A jak tedy na to? „Základem je efektivní koordinace nohou a paží, kdy se střídá pravá ruka s levou nohou a naopak. Všemu napomáhá odraz pomocí speciálních holí. Naučíte se tak správné technice chůze, která napravuje špatné držení těla, a zapojíte více než devadesát procent svalstva. Je to tedy ideální aktivita pro rehabilitaci i hubnutí a na druhou stranu je skvělým výchozím bodem pro správné návyky v běhání,“ doporučuje Reinhard Pichler z léčebného hotelu Larimar, který pořádá lekce zdravotního Nordic Walkingu.

Hole pro lepší stabilitu i stav kloubů

Nordic Walking má svá jasná pravidla, která by bylo škoda nedodržovat. Něco jiného je chůze s turistickými (nebo též trekovými) holemi, jejichž využití má za cíl primárně zvýšit vaši stabilitu a bezpečnost. „Používat je můžete nejen na náročné túry, ale i při vycházce do lesa či městem. Za jejich společnost budete rádi zejména při dlouhých sestupech, protože napomáhají snižovat dopad nárazů na klouby dolních končetin, kyčelní klouby i páteř. A překvapivým zjištěním pak pro někoho může být fakt, že zapojením rukou díky holím, kvůli rovnoměrnějšímu rozložení zátěže, dosáhnete až o třicet procent vyšší výkonnosti,“ poukazuje na zdravotní aspekty Vít Hruška z portálu www.4camping.cz.

5 rad pro výběr holí:

1. Hmotnost: Váha holí je jedním z nejdůležitějších parametrů. Pokud jdete na krátký výlet, o pár gramů vyšší zátěž vás nemusí trápit, při náročnější túře je ale každý gram znát.

2. Skladnost: Hole se mohou dělat teleskopické nebo pevné. „Výhodu teleskopických je možnost nastavit ideální délku pro postavy od 140 do 200 cm výšky a jejich přeprava je snazší. Pevné hole mívají větší tuhost, nižší hmotnost a delší životnost. Turistické bývají teleskopické a hole na Nordic walking spíše pevné,“ upozorňuje Vít Hruška z www.4camping.cz.

3. Materiál: Hole se dělají ze tří základních materiálů – hliníku, kompozitu a karbonu.

Hole z hliníku jsou nejtěžší, neabsorbují rázy, které tak přechází do rukou, ale většinou jsou levné. Hodí se pro nenáročné uživatele. Hole z kompozitních materiálů jsou výrazně lehčí než hliníkové, ale mají stejný problém s tlumením nárazů, jako hole hliníkové. Ideální jsou pro chůzi na měkkých površích a spíše pro nenáročné uživatele. U karbonových holí záleží především na množství použitého karbonu. Čím více karbonu v holích je, tím jsou, tvrdší a lépe absorbují otřesy, které pak nepřechází do těla. Množství karbonu použitého v holích udává CI (carbon index). Např. CI 500 znamená 50% karbonu. Hole s CI nad 500 se hodí i na běh nebo chůzi pro těžší jedince.

4. Madla, poutka: Madla a poutka na první pohled nejvýrazněji odlišují hole trekové a ty na Nordic Walking. „Zjednodušeně se dá říct, že hole na turistiku vypadají jako hole na sjezd a hole na Nordic Walking jsou velmi podobné těm na běžky. Na kvalitě a materiálu gripů (madel) hodně záleží, utváří totiž celkový dojem z holí. Levné používají většinou jednoduché plastové výlisky, které mohou klouzat a díky nedokonalé výrobě mohou mít ostré hrany, o které je snadné se poškrábat. U kvalitnějších se už můžete setkat s velmi oblíbenými korkovými madly nebo třeba s neoprenem,“ upozorňuje Vít Hruška.

U turistických holí se setkáte většinou s jednoduchým poutkem, kdežto hole na Nordic Walking mají propracovanější systém uchycení pro lepší přenos sil a vyšší dynamiku.

5. Antishock: Antishock je jednoduše řečeno systém odpružení. A používá se výhradně u holí turistických. „Hole vybavené Antishockem jsou ještě šetrnější k vašim kloubům než hole klasické, na druhou stranu jsou však zpravidla o něco těžší. Antishocku rozeznáváme několik druhů, které se liší jak umístěním, tak provedením a oceníte je při chůzi po tvrdých površích, zejména pak při sestupech. Odpružení také ulehčí vašim svalům. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje, lze ho u některých modelů holí vypnout a používat je jako klasické bez odpružení,“ radí Jan Marušák.

Z holí na Nordic walking doporučujeme:

  • Hole Gabel FUSION jsou třídílné teleskopické hole určené na Nordic Walking. Vybaveny jsou pevnými karbidovými hroty a botičkami na různé povrchy. Mají širokou škálu nastavení délky od 61 do 132 cm. Jejich hmotnost je 448 g.
  • Hole Leki Spin jsou kvalitní dvoudílné hole pro Nordic Walking s plastovým madlem a nastavitelnými Trigger 1 poutky a Super Lock aretačním systémem pro úpravu délky holí. Sportovní nordic walkingové hole, které najdou své uplatnění v každém terénu. Hmotnost (pár) 432 g.
  • Gabel Stride Vario NCS jsou velmi lehké dvoudílné nordic walkingové hole. Mají karbidové hroty a koncovky osazené Vario systémem pro snadnější výměnu kloboučků. Vyrobeny jsou z eloxovaného hliníku a nastavitelné jsou v rozsahu 75 – 130 cm. Hmotnost (pár): 392 g.

Z trekových holí doporučujeme:

  • Leki Wanderfreund, je lehká vycházková hůl, kterou ocení jak výletníci, tak „měšťáci“, které trápí bolavé klouby. Díky použití AergoMED gripu lze hůl držet mnoha bezpečnými způsoby přesně, jak v danou chvíli potřebujete. Jejich hmotnost je 250 g/kus.
  • Hole Leki Voyager 1 disponují velmi jednoduchým systémem nastavování a téměř nezničitelným karbidovým hrotem. Poskytují spolehlivou oporu ve všech typech terénu. Hmotnost (pár) 524 g.
  • Hole Ascent od české firmy Pinguin mají velmi komfortní rukojeti z korku, jsou vybaveny intuitivním zámkem FastLock a v balení se dodávají s dvěma průměry sněhových košíčků. Hmotnost (pár): 570 g.

Všechny uvedené hole koupíte na www.4camping.cz.

Fotografie zaslala Zuzana Rybářová, Amaze Media – děkujeme.

Chůze, která léčí: Jana HavrdováVít HruškaChůze, která léčí: Chůze, která léčí:

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka