Česko zazářilo na Mistrovství světa v pole sport 2017

Víkend 15. až 17. prosince 2017 patřil nejvyšší celosvětové soutěži v akrobacii na vertikální tyči známé jako pole sport a české reprezentaci, která se se ziskem šesti cenných kovů stala nejúspěšnější výpravou na Mistrovství světa. Do lichtenštejnského Vaduzu se sjelo více než 150 atletů z 21 zemí. Nechyběli zástupci z Evropy, Asie nebo Jižní a Severní Ameriky.

Ze všech výprav byla nejúspěšnější právě ta česká ziskem tří zlatých medailí (kategorie Junior A, Senior Doubles a Parapole), dvou stříbrných (Junior A, Junior B) a jedné bronzové (Masters 40+ Women). Předčila tak úspěšný rok 2015, kdy získala o jednu medaili méně.

„Je to nepopsatelný pocit stát na stupních vítězů před plným sálem a slyšet českou hymnu, která hraje právě pro vás. Děkuji celé české reprezentaci, která nás hnala dopředu a zlatou medaili tak na krku máme i díky nim,“ svěřil se se svými pocity Pavel Kolář, který se svou taneční a životní partnerkou Lenkou Hůlkovou získali zlato v kategorii Senior Doubles a o několik desítek minut později obsadil čtvrtou příčku v kategorii mužů.

„V kategorii Doubles jsme s Alex Kalousovou obsadily 6. místo, což pro nás bylo sice trochu zklamání, ale konkurence na soutěži byla obrovská. Šly jsme do toho naplno a užily si bezvadnou atmosféru, kterou vytvářela celá česká reprezentace v hledišti i na jevišti. Obrovské překvapení je ale moje 19. místo mezi 41 superženami, ke kterým již několik let vzhlížím a sleduji jejich neuvěřitelné výkony,“ říká Tereza Kuchařová, lektorka pražského studia Pole Heaven, která Českou republiku reprezentovala hned ve dvou kategoriích.

Soutěž probíhala v 11 kategoriích rozdělených podle věku a pohlaví, a také kategorie Parapole, která je určená pro hendikepované sportovce. Mistrovství organizovala Pole Sports and Arts World Federation (POSA, www.posaworld.org). Jednalo se o druhý ročník této soutěže. Loňské Mistrovství proběhlo v italské Florencii, v příštím roce zůstává pořadatelství v Lichtenštejnsku a pro rok 2019 se přesune do Finska.

Českou reprezentaci čeká v nejbližší době Mistrovství světa v pole art 2018, které se koná v březnu v Itálii, a také přípravy na české Mistrovství, jehož finále proběhne na konci května.

„Česká republika patří v posledních letech stabilně mezi světovou špičku a pravidelně vozí ty nejcennější kovy z mezinárodních soutěží. Těší nás zejména úspěch našich juniorek, protože to je naše budoucnost. Elizaveta Shevtsova se stala světovou šampionkou už potřetí za sebou!“ Uvádí Daniela Čaloudová, místopředsedkyně CPASF a dodává: „Je jen škoda, že se o tomto sportu více nemluví v médiích. Sportovci si svou účast na mezinárodních akcích musí financovat sami. Je velmi těžké sehnat sponzory nebo i dotace od státu, krajů či měst, vzhledem k tomu, že stále bojujeme s předsudky a není o nás slyšet, přestože jsou naši sportovci takto úspěšní. Nyní je čeká pár dní volna a v novém roce začíná příprava na MS pole art a také Mistrovství České republiky, kde očekáváme účast kolem 230 sportovců.“

Czech pole & aerial sports federation, z. s. (CPASF) působí v České republice od roku 2011 a od roku 2012 organizuje Mistrovství České republiky v pole sport jako nejvyšší národní soutěž. Zasazuje se o zvýšení povědomí o tomto krásném sportovním odvětví, podporuje českou reprezentaci na mezinárodních soutěžích a vytváří podmínky pro zvyšování úrovně pole sport a pole art v České republice.

Kompletní výsledky české reprezentace:

1. místo Daniela Pecinová (Parapole)
1. místo Elizaveta Shevtsova (Juniors A)
1. místo Lenka Hůlková & Pavel Kolář (Senior Doubles)
2. místo Vanesa Víšková (Juniors A)
2. místo Denisa Dvořáková (Juniors B)
3. místo Eva Rajlichová (Masters 40+ Women)

Další umístění ve finále, resp. semifinále:
4. místo Pavel Kolář (Men)
6. místo Alexandra Kalousová & Tereza Kuchařová (Senior Doubles)
7. místo Terezie Drábíková (Juniors A)
7. místo Lucka Garbieńová (Masters 40+ Women)
8. místo Laďka Mašatová (Masters 40+ Women)
9. místo Vendula Amálie Piskořová (Juniors B)
11. místo Lucie Čechalová (Juniors B)
12. místo Veronika Šutová a David Král (Senior Doubles)
14. místo Jaroslav Antoš (Men)
19. místo Tereza Kuchařová (Senior Women)
25. místo Alexandra Kalousová (Senior Women)

Seznam soutěžních kategorií

 • Juniors A
 • Juniors B
 • Juniors Doubles
 • Senior Women
 • Masters 40+ Women
 • Masters 50+ Women
 • Men
 • Masters 40+ Men
 • Masters 50+ Men
 • Senior Doubles
 • Parapole – kategorie určená pro hendikepované sportovce

Fotografie zaslala Daniela Čaloudová , CPASF  - děkujeme.

Česko zazářilo na Mistrovství světa v pole sport 2017Česko zazářilo na Mistrovství světa v pole sport 2017Česko zazářilo na Mistrovství světa v pole sport 2017Česko zazářilo na Mistrovství světa v pole sport 2017

Naše další projektyPartneři

Asociace pracovníků v regeneraciSaunafest 2015Relax Centrum KolštejnFrajtHotel Hluboký DvůrHotel Komorní hůrka