Češi na ME v aerobiku získali 16 zlatých medailí

Více než 1000 závodníků z 12 zemí se utkalo v Karlových Varech na Mistrovství Evropy ve sportovním aerobiku, fitness a hip hopu. Čeští reprezentanti získali rekordních 16 zlatých medailí, které posbírali především v kategoriích kadetů a juniorů. Nouze nebyla ani o velká dramata, především při souboji dospělých žen, v nichž současnou evropskou špičku potrápila nová česká posila Adéla Citová.

Ta dlouho sahala na nejvyšší příčku, ale nakonec skončila na druhém místě, za Belgičankou Lissou van Brande.

Kongresový sál Spa hotelu Thermal zažíval posledních pět dnů velká sportovní dramata. Postarala se o ně především novopečená stříbrná medailistka v kategorii dospělých žen Adéla Citová z Fitness Studio Louny, která byla na šampionátu spolu s Terezou Kudláčkovou z AJC Ivy Mrňákové (skončila čtvrtá) největším překvapením. V této kategorii totiž obě soutěží prvním rokem a Adéla Citová k získaných titulům juniorské mistryně Evropy a světa nově získala také stříbrnou medaili ve sportovním aerobiku dospělých žen.

“Pro mě byl cíl dostat se do finále, je to výzva a ke starším závodnicím vzhlížím. Na mistrovství mi ale hodně sedla i hudba, která byla tvrdší a mohla jsem se tak vyřádit více na technice, ve které jsem silnější, než v ženských prvcích,” říká Adéla Citová. Ještě v semifinále byla horkým adeptem na zlato, které se jistě pokusí získat na podzim na mistrovství světa.

Skvělou bronzovou medaili získala i naše dlouhodobě nejúspěšnější závodnice v kategorii dospělých žen Kristýna Zahradníčková, která rovněž předvedla perfektní výkon a obecenstvo to ocenilo velkým aplausem.

"Nejsilnější konkurence na šampionátu je dnes jednoznačně v kategorii jednotlivců - žen, ať už jsou to kadetky, juniorky nebo dospělé ženy. Této kategorie se na každém mistrovství zúčastňuje vůbec nejvíce závodnic z nejvíce zemí. Zároveň nám roste nová generace úspěšných reprezentantů, kteří patří už nyní ke světové špičce a v řádech let budou jistě obávanými soupeři v kategorii dospělých - Adéla Citová a Tereza Kudláčkovou jsou toho zářným příkladem,” uvedla Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz.

Kadeti a junioři “posbírali” většinu medailí

Velký úspěch na mistrovství ale slavili i další čeští reprezentanti. V kategorii dospělých trií získalo zlatou Fitness Studio Louny v zastoupení opět Adély Citové, Elišky Martinovské a Lucie Veličkové. Ve Fitness petite aerobic obsadili první příčku závodníci z AJC Ivy Mrňákové. Zlato v Aerobic group performance pak domů veze Maniak Aerobik Havířov.

Nejúspěšnější kategorií však byli rozhodně kadeti a junioři. Perfektní výkon vynesl nejvyšší příčku Tereze Mikové z Aerobic Team Chuchle v kategorii ženy kadetky, v kategorii muži kadeti pak Luboši Hanusovi z Aerobik Studio Dvojka Sedlčany. V juniorech patřilo zlato v ženách Viktorii Prokopové z Fitness centra Báry a Hanky Šulcové, v mužích Tomáši Absolonovi ze Studia K Barrandov. Klub Corridoor je novým majitelem hned dvou zlatých kovů v triích kadetů i juniorů.

"Naší velkou výhodou je obrovská základna závodníků a výborní choreografové i trenéři. Čeští reprezentanti vynikají především v technickém provedení a další skvělé sestavy jistě předvedou i v říjnu na Mistrovství světa ve Vídni,” uzavírá Jana Havrdová.